Počítače a internet

Článků v rubrice: 111

Česká společnost pomáhá na ropných vrtech v Texasu

Česká softwarová společnost eMan dokazuje, že světový byznys jde dělat i z Česka. Příkladem je pomoc společnosti Tenaris, která se rozhodla vylepšit svůj způsob práce v oblasti sběru a sdílení dat z provozu ropných vrtů v americkém Texasu. Jejím cílem bylo usnadnit sledování procesu dokončování vrtu v reálném čase a umožnit operátorům provádět vzdálenou asistenci. Nový software vytvořený společností eMan umožní předvídat kritické okamžiky a zároveň detailně hodnotit stav speciálního potrubí.

Fotogalerie (1)
Michal Košek, CEO společnosti eMan (zdroj eMan)

Těžba „tekutého zlata“je sofistikovaný a technicky náročný proces. Nastavit ho tak, aby byl co nejefektivnější a nedocházelo ke zbytečným komplikacím, časovým prodlevám i finančním ztrátám, chce notnou dávku víceoborových znalostí a spolupráce. Při zakládání nového ropného vrtu se při prohlubování z povrchu využívá velká ocelová pažnice. Ta má za úkol zabránit zemině, aby se hroutila zpět do vrtu. Při dosažení větší hloubky je dále nutné použít druhý ochranný plášť, který stabilizuje terén, ale také umožní plynulý vstup a výstup vrtných nástrojů. Těsně před dokončením vrtu je zavedena těžební pažnice, která umožňuje nástrojům přístup k lámání hornin a zároveň kontrolovaně propouští ropu, plyn a vodu.

Nastane-li při těžbě problém, musí provozovatel vrtu kontaktovat společnost Tenaris, která následně analyzuje hlášení o chodu pažnice. Počáteční diskuse mohou sice probíhat po telefonu nebo e-mailu, simulace se však musí provést přímo na místě. A v mnoha případech musí Tenaris vyslat pracovníka na ropné pole osobně, aby ověřil, jak je operace dokončena. Cestovat například z kanceláře v texaském Houstonu je často neefektivní, časově náročné a nákladné a v případě špatných informací se hodiny pozastaveného provozu mohou rovnat velkým ztrátám na příjmech.

Problém při stavbě vyřešen do několika sekund

Jako řešení navrhli vývojáři z eManu takzvaný Real Time Casing Running Monitoring (RTRCM) – monitoring běhu pouzdra vrtného soustrojí v reálném čase. „Během několika měsíců pilotního provozu se nám podařilo vybudovat celý software pro rozpoznávání, metodiku zpracování příjmů a dat, konsolidaci dat a tvorbu ukazatelů. Zdokonalili jsme logiku analýzy, nastavili nové alarmy a zlepšili vizualizaci používaných dat,“ říká Jose Lazaro, ředitel severoamerické pobočky společnosti eMan.

Důležité bylo ušetřit čas a být efektivnější – a to se podařilo. Díky tomuto řešení lze data odesílat v reálném čase na libovolnou dálku. Díky výraznému poklesu počtu nehod se také povedlo omezit nutnou přítomnost odborníků na místě. Dnes je již toto řešení zavedeno na několika amerických vrtech a dokáže odstranit potenciální problém během několika sekund. Nástroj umožňuje majitelům ropného pole zpřístupnit probíhající práce.

Společnost eMan

Přední český dodavatel softwaru působí v americkém Texasu již od roku 2018 a má zde za sebou řadu úspěšných projektů. Specializuje se na vývoj mobilních a webových aplikací a související služby, jako jsou UI/UX design, podpora a servis, outsourcing IT specialistů a poskytování konzultací. Zaměřuje se především na klienty z automobilového průmyslu, energetiky, bankovnictví, pojišťovnictví, průmyslu a služeb. „Jsem rád, že můžeme nabízet služby na obou stranách zeměkoule. USA je kolébkou technologií a inovací a my jsme součástí dění. V Houstonu máme blízko k největším společnostem ať už z oblasti ropného průmyslu, zdravotnictví nebo dokonce vesmírných technologií,“ říká Michal Košek, CEO společnosti eMan. Kvalitu vyvinutých řešení potvrzují desítky získaných ocenění. eMan působí v České republice a ve Spojených státech amerických.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail