Počítače a internet

Článků v rubrice: 113

Energie, technika, fyzika (6)

Aldebaran je nejjasnější hvězda v souhvězdí Býka. Stránka www.aldebaran.cz , jejímž patronem je katedra fyziky Fakulty elektrotechniky ČVUT, má jednoduchý design, ale „nabitý“ obsah.

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Jak napovídá adresa, je stránka z větší části věnována astronomii. V oddíle „Galerie“ jsou krátké životopisy desítek fyziků (včetně všech nositelů Nobelových cen za fyziku) a řada působivých astronomických snímků. Filmové šoty a nápadité animace najdete v sekci „Animace“ – jsou zde dokonce i autentické záběry z výbuchů atomových bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Oddíl „Různé“ nabízí ke stažení texty přednášek s tematikou astrofyziky a fyziky plazmatu a sbírku mnoha odkazů (hvězdárny, astronomické instituce). I pro naprostého laika je nejzajímavější oddíl „Fyzika“. Každá z osmi kapitol je zpracována srozumitelně a navíc je doplněna spoustou náčrtů, grafů a hlavně fotografií. Součástí jsou také základní informace o nejvýznamnějších kosmických sondách. V rozsáhlém a přitom přehledně uspořádaném materiálu se zájemce dozví o konstrukci hvězdářských dalekohledů, o planetách sluneční soustavy, o vzniku a vývoji hvězd, o teorii relativity atd. Například i to, že v letošním roce uvidíme dvě úplná zatmění Měsíce – 4. května a 28. října.
Laboratorní průvodce http://www.labo.cz/mftabulky.htm je užitečným pomocníkem studenta, laboranta i technika. Jsou v něm soustředěny údaje z širokého spektra oblastí. V tabulce jsou uvedeny číselné hodnoty desítek základních fyzikálních konstant, on-line převodník slouží k rychlému převodu mezi různými jednotkami. Další on-line programy kreslí grafy funkcí, řeší kvadratické rovnice, počítají hmotnosti molekul či koncentraci roztoků. Jsou zde stopky s budíkem, tabulka znaků ASCII i barevný kód odporů. V rejstříku jednotek se dozvíte i o mnoha archaických jednotkách, s nimiž se už setkáváme jen ve starých románech – nebo snad víte, co to byl kvintlík nebo látro?
Před časem jsme se seznámili s „leteckou“ stránkou http://www.grc.nasa.gov/WWW/K-12/airplane/shortp.html , adresou http://www.jrotc.org/structure_of_airplane.htm se ještě vracíme ke stému výročí prvního letu bratří Wrightů. Jasný, stručný a srozumitelný text vysvětluje, proč vlastně letadlo létá, jak se řídí, jak pracuje proudový motor nebo jaké navigační pomůcky piloti při letu používají.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail