Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Zaujalo vás „hledání pokladů“ – hra geocaching? Pokud máte alespoň několik desítek nálezů, už asi tušíte, že s kvalitními softwarovými aplikacemi si ušetříte spoustu nervů a času při přípravě i hledání. Vyznat se v mnoha rozličných programech však není jednoduché. Existuje více než stovka placených nebo bezplatných aplikací pro nejrůznější platformy s nepřeberným množstvím více či méně užitečných funkcí. V tomto článku si představíme pět zajímavých aplikací. Všechny jsou v základní verzi zdarma, mají českou lokalizaci a každá z nich má trochu jiné využití.
Aplikace se dají rozdělit do dvou hlavních skupin – na doma i do terénu. První z nich jsou určené pro osobní počítače (PC). Ty slouží hlavně pro plánování tras, vyhledávání keší a k jejich exportu do souborů určených pro GPS přístroje nebo chytré mobilní telefony. V nich jsou nainstalovány programy z druhé skupiny určené přímo do terénu pro vlastní „odlov“.
MoZiGo nabízí ohromné množství dalších funkcí a voleb. Pro začátečníka není jednoduché se v něm orientovat. Rozhodně lze doporučit studium nápovědy a zhlédnutí video návodů (s komentářem ve slovenštině), které jsou dostupné přímo z menu programu. Samotný slovenský program je kromě své mateřštiny lokalizován i do češtiny, angličtiny a němčiny.
V souvislosti s užíváním tohoto programu je nutné zmínit, že hromadný import z html listingů ze stránek Geocaching.com může být považován za porušení podmínek služby a v nejhorším případě může dojít i k zablokování účtu. Používání programu je tedy na vlastní nebezpečí a doporučuje se „všeho s mírou“ (tj. nestahovat tisíce keší najednou).
Název: MoZiGo
Autor: KlaMa
Webové stránky: http://mozigo.zubor.net
Poslední verze: 2012.11.17.19
MyFound
MyFound je aplikace pro PC určená milovníkům statistik. Je od stejného autora jako MoZiGo. Program umí zjistit přes 30 různých statistik, jako keše nalezené v nejvyšší nebo nejnižší nadmořské výšce, nejvzdálenější nebo nejstarší keše. Z vytvořeného reportu dále vyčtete, kolik jste jich našli v jednotlivých dnech v týdnu, v měsících nebo letech. Díky mapám s počtem nálezů v jednotlivých krajích a okresech se dozvíte, jak hodně nebo málo máte procestované jednotlivé části České republiky, resp. Evropy.
Program umí zatřídit vaše nálezy do jedné z 20 kategorií jako rozhledny, hrady, vodopády nebo Jára Cimrman. Můžete tak například zjistit, kolik procent ze všech keší u pramenů jste dosud nalezli.
Dále je možné spravovat svoji sbírku CWG (Czech wood geocoin) mincí. Ke každé minci lze nahrát obrázek, přidat poznámku a zapsat počet vlastněných kusů. Celou sbírku lze exportovat a „pochlubit“ se jí spoluhráčům.
Sbíráte rádi ocenění v podobě vyznamenání, diplomů apod.? Pokud ano, určitě se vám budou líbit hezky graficky provedené odznáčky (badges), které se vám budou zobrazovat za určité množství nálezů splňujících různé podmínky. Existuje přes sto různých odznáčků za nálezy v dané zemi, za počet nálezů v jednom dni nebo za určitý počet nálezů jednotlivých typů a velikostí keší. Každý odznáček má osm stupňů od bronzového přes zlatý až po nejvyšší diamantový.
Keše, ze kterých se generuje statistika, lze do programu nahrát buď ze souboru typu.gpx, který lze vygenerovat na stránkách Geocaching.com, nebo si je program stáhne z webových stránek sám. Výsledný report, který je možné pomocí nastavení různě upravovat, lze nahrát přímo na svůj veřejný profil na stránkách Geocaching.com a lze ho tak sdílet s ostatními hráči.
Název: MyFound
Autor: KlaMa
Webové stránky: http://mozigo.zubor.net
Poslední verze: 6.1.2.1
Geoget 2
Geoget 2 je PC aplikace, která vám umožní správu vlastní databáze geografických bodů, především keší a waypointů (finální souřadnice, body označující přístupovou cestu, parkoviště, jednotlivé zastávky, apod.). Ty můžete importovat buď z PocketQuery GPX souborů (generovat je lze, pokud máte prémiové členství), nebo můžete využít Geocaching Live API.
S importovanými keškami lze dále pracovat. Především přidávat nové waypointy, vkládat poznámky, řadit a filtrovat a exportovat listingy pro využití v mobilních zařízeních, se kterými je možné pomocí pluginů přímo komunikovat. Pluginy můžete rovněž sami vytvářet. Pomocí skriptovacího jazyka si mohou pokročilí uživatelé vytvářet vlastní exportní formáty a psát rozšíření programu.
Databázi z programu Geoget lze přímo používat v programech ADrake, PocketDrake, Locus nebo Geoquack. Geodet 2 využijí především vášniví luštitelé mysterek, kteří si zde mohou připravit výsledné finální souřadnice pro mnoho keší najednou.
Název: Geoget 2
Autor: Geby
Webové stránky: http://geoget.ararat.cz
Poslední verze: 2.7.3.699
Základem PocketDrake je přehled keší. Ke každé můžete zobrazit prakticky všechny informace včetně listingu, seznamu logů a všech waypointů, které lze ručně zadávat. Keše se do programu nahrávají několika způsoby. Importem ze souboru.gpx nebo importem přímo ze serveru www.geocaching.com, což je výhodné do terénu. Program umožňuje synchronizaci s programem Geodet 2 pomocí nástroje PocketDrakeSync. Podle autora lze mít v databázi desítky tisíc keší (všechny keše v ČR) bez významného zpomalení rychlosti. Samozřejmostí je filtrace a vyhledávání keší podle nejrůznějších kritérií.
Vynikající funkcí PocketDrake jsou mapové podklady. Zobrazují mnoho druhů map jako Google maps, Open street map, MyTopo, Freemap Slovakia nebo Mapy.cz (základní, fotomapa i turistická mapa včetně možnosti zobrazení turistických tras a cyklostezek), které určitě potěší české hledače. Mapy se zobrazují jak online z internetu, tak i z dříve stažených off‑line podkladů uložených na paměťové kartě. Kromě keší a waypointů lze na mapách zobrazit i plánovanou trasu. Právě mapové podklady mohou posloužit i k jinému účelu, než je geocaching, například při turistice. V závěrečné fázi hledání se hodí praktický GPS kompas a okamžité zalogování keše přímo z programu.
PocketDrake využívá Geocaching Live API pro stažení keší nebo odeslání logů. Pokud chcete využívat maximálních možností stahování (např. stažení kompletních listingů), je třeba mít zakoupené prémiové členství (Premium Membership) na stránkách Geocaching.com.
PocketDrake je zdarma. Autora však můžete podpořit drobným příspěvkem nebo mu můžete pomoci s tvorbou programu. Získáte tím bonus v podobě přístupu k některým novým funkcím, jako je například řešitel vzorců pro multicache. Program již není dále vyvíjen, autor pokračuje ve vývoji podobné aplikace a:Drake pro platformu Android.
Název: PocketDrake
Autor: Luděk Vondruška
Webové stránky: http://pocketdrake.cz
Poslední verze: 1.6.0.98 (29.11.2011)
Platforma: Windows Mobile 5.x a 6.x
A:Drake
Aplikace a:Drake je od stejného autora jako PocketDrake a funguje podobně. Je určena pro nejrozšířenější mobilní operační systém – Android.
Nově nabízí a:Drake řešitel vzorců v základní bezplatné verzi, který využijí především luštitelé multicache. Novinkou je též možnost využít vektorové mapy například z programu Locus, zvolit si podobu logu (například automatické vložení času nebo poznámky na určité místo), nebo statistiky celého výletu (délka výletu, průměrná rychlost, výškový profil).
Program je stále vyvíjen. S autorem je možné diskutovat v příslušném vláknu diskusního fóra na serveru Geocaching.cz, kam lze směřovat připomínky nebo nápady. A:Drake lze bezplatně nainstalovat přímo z online služby Google play.
Název: a:Drake
Autor: Luděk Vondruška
Webové stránky: http://www.adrake.cz
(play.google.com/store)
Poslední verze: 3.00
Platforma: Android 2.1 a vyšší
3pól se geocachingu věnoval vloni na: http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/299-geocaching-zabava-pro-vsechny
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...