Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
ZJISTIT, ZDA V ORGANISMU NEBUJÍ NÁDOROVÉ ONEMOCNĚNÍ NEBO TŘEBA MONONUKLEÓZA, POMÁHAJÍ SPECIÁLNÍ DIAGNOSTICKÉ SOUPRAVY. TAKOVÉ VYRÁBÍ A VYVÍJÍ I ČESKÁ FIRMA VIDIA.
Herpetické viry se podílí na infekční mononukleóze nebo chronickém únavovém syndromu, souvisí s některými nádorovými onemocněními nebo mohou aktivovat AIDS. Pokud jsou však objeveny v organismu včas, lze předejít vážným nebo fatálním následkům onemocnění. K tomu, aby se zjistilo, jak na tom člověk je, slouží diagnostické soupravy. Z českých firem se na jejich výrobu zaměřila například společnost Vidia se sídlem ve Vestci. Ta je vyrábí a zároveň ve vlastním oddělení výzkumu a vývoje hledá nové diagnostické metody. Ty by mohly být přínosem i mimo oblast herpetických virů.
Vidia vznikla v roce 1991, kdy se z Ústavu sér a očkovacích látek (ÚSOL) rozhodl odejít Jaroslav Roubal. Tehdy mu ÚSOL jeho výrobní program na sety, pomocí kterých by stanovovaly protilátky proti herpetickým virům a na kterých pracoval několik let, zamítl. Rozhodl se proto i s několika dlouholetými spolupracovníky založit vlastní firmu a přivést výsledky výzkumu do praxe. Začátky nebyly jednoduché, ale nová firma dostala za výhodný pronájem možnost usídlit se v technologickém centru Mikrobiologického ústavu Akademie věd. To ji pomohlo, aby se mohla dále vyvíjet a o rok později přijít s první diagnostickou soupravou.
Dnes ročně dodá zhruba dva tisíce diagnostických setů různým laboratořím a nemocnicím. Praktičtí lékaři odeberou dalších zhruba osm set souprav. Stále populárnější je mezi nimi podle Michaela Polákové, dceři Roubala, která se svými kolegy firmu po svém zemřelém otci převzala v roce 2002, speciální kit s názvem Okult. Prokazuje krev ve stolici a slouží jako preventivní screening rizika rakoviny tlustého střeva či zažívacího traktu.
„Konkurovat se snažíme zejména kombinací výhodných cen souprav spolu s rychlou dodávkou,“ vysvětluje Poláková. Jeden set stojí v rozmezí tří až šesti tisíc korun, použít ho lze i 180krát. Vzhledem k tomu, že Vidia už je dnes ve vlastních prostorech - postavila si provozovnu, ve které se soustředí laboratoře, kontrolní místnosti, sklady, expedice – může vyrábět na sklad. Díky tomu je schopna svižně reagovat na poptávku.
Do výzkumu a vývoje firma investuje ročně zhruba čtyři miliony korun. „Není to sice moc, ale snažíme se napojit na různé výzkumné projekty a tak další prostředky získáváme díky ním,“ konstatuje Poláková. A dodává, že kdyby odběratelé vždy spláceli, jak mají, mohlo by taky být rázem více peněz na výzkum. V některých případech se totiž stává, že firma musí na zaplacení odebraných souprav čekat i dva roky.
V současnosti Vidia vyvíjí dvě nové unikátní diagnostické soupravy. Jedna směřuje do oblasti kardiologie a onkologie. Stanovuje protilátky proti vimentinu, proteinu, který diagnostikuje prudký nárůst tkáně. Mohla by sloužit k monitorování stavu pacientů po transplantacích nebo ke sledování nádorového bujení. Druhá se zaměřuje na stanovení protilátek proti neurotubulinu. Tento protein se ve větší míře vyplavuje do mozkomíšního moku v případě poškození nervového systému, například při traumatech nebo infekcích, což by pomohlo diagnostikovat stav pacientů například s neuroboreliózou. Obě soupravy jsou již k dispozici pro výzkumné účely a odebírají si je klinická pracoviště, se kterými firma na výzkumu spolupracuje.
Kromě toho si Vidia založilo v roce 1995 dceřinnou společnost Vidia – DIAGNOSTIKA, kterou vlastní na půl s další firmou EXBIO. Ta vyrábí především monoklonální protilátky pro diagnostiku. Spolupráce těchto tří subjektů umožňuje řešit dohromady některé problémy, které se mohou vyskytnout jak při použití diagnostických setů, tak při jejich výrobě.
VIDIA – DIAGNOSTIKA je nestátní zdravotnické zařízení, které se specializovalo zejména na oblast virologické diagnostiky. Postupem času se jeho spektrum rozšířilo i o diagnostiku infekčních nemocí, způsobovaných některými dalšími mikrobiálními agens. Provádí se zde testy pomocí klasických metod, ale sledují se i nové trendy a ve spolupráci
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.