Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Zvýšit fotosyntetickou aktivitu o třicet procent; přidat geny, které podpoří odolnost vůči chladu, a přetvořit výsledný GMO produkt na bohatý zdroj přírodních olejů, určených pro výrobu biopaliv – to vše trvalo multi-institucionálnímu týmu amerických vědců necelých pět let. Na svět tak přichází „nová“ cukrová třtina, která může zcela změnit trend využití biopaliv v USA, a možná i ve světě.
Vynikající růstové vlastnosti cukrové třtiny nepřestávají udivovat vegetační ekology, molekulární biology, botaniky a techniky. V případě cukrové třtiny už ale dávno není prioritou produkce cukru. Tato tropické klima milující jednoděložná rostlina má mnohem větší potenciál, který byl až donedávna limitován především její malou odolností vůči chladnému počasí. Ke slovu tak přišli genetikové a další odborníci z Univerzity v Illinois.
Podle prof. Longa je produkce biopaliv výrobně nákladný proces. Ideální je plodina s tak vysokým obsahem olejů, že není třeba pracovat za vysokého tlaku a teploty. V případě sóji doslova stačí olej „vymačkat“ a přeměnit ho na palivo. Ani snadno zpracovatelná sója však nedokáže svou produkcí pokrýt spotřebu biopaliv. Navíc je její pěstování poměrně náročné, například pokud jde o spotřebu vody.
Pokud hodnotíme náročnost zemědělské výroby, je to u cukrové třtiny jinak. Jde totiž o extrémně produktivní rostlinu, která roste praktiky z ničeho. Není náročná na nutriční kvality substrátu, nevyžaduje zvláštní vlhkost. A navíc je, díky zásahu genetiků, nyní schopna akumulovat ve svých buňkách olejnaté látky v takovém množství, které je z hlediska průmyslového využití doslova ohromující.
Výzkumníci z Univerzity v Illinois nyní pracují na dalším výrazném zvýšení produkce olejů u cukrové třtiny. Ve hře je odolnost vůči chladu, kterou by však bylo třeba pravděpodobně oželet. Jejich cílem přesto i do budoucna zůstává vyšlechtit takový druh, který bude produkovat maximum olejů, bude mít stejně úchvatné růstové vlastnosti a navíc zůstane odolný vůči chladu.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.