Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Účinný pomocník pro regionální energetické plánování – interaktivní mapa stávajících a potenciálních obnovitelných zdrojů energie (OZE) – se představil na konferenci věnované výstupům projektu RESTEP (Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources) na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Jde o nástroj k usměrnění investičního kapitálu, díky kterému veřejná správa a samospráva dostává informace o rozvojovém potenciálu regionu.
Cílem řešitelů projektu RESTEP bylo vytvořit nástroj pro tvorbu racionálních podnikatelských záměrů a koncepcí energetické politiky podporujících rozvoj obnovitelných zdrojů energie v souladu s principy ochrany životního prostředí, udržitelnosti a strategického rozhodování v oblasti rozvoje regionů. Místní energetika je důležitým doplňkem centralizovaných zdrojů energie s přímým dopadem na zaměstnanost v regionech. Příkladem může být Šumava, která by své energetické potřeby mohla pokrývat využitím přirozeně dostupné biomasy.
Přínos pro veřejnost a potenciální investory připomněl projektový manažer Ing. Leoš Gál slovy: „Vědecké znalosti našly cestu k veřejnosti. Každý, kdo má internet, se může podívat, jaké možnosti jeho region skýtá.“ Do budoucna se bude aplikace dále rozvíjet tak, aby si zájemci o její využití mohli sami modelovat návratnost investice.
Hlavním výstupem projektu je interaktivní software pracující s několika desítkami datových vrstev. Ty kromě jiného zahrnují:
Na základě těchto dat mapa umožňuje modelovat využitelný potenciál OZE vybraného regionu při zachování potravinové soběstačnosti a s respektem k životnímu prostředí.
Cílovými skupinami projektu jsou zejména orgány státní správy a samosprávy. Například Pardubický kraj zahrne výstupy RESTEP do podkladů při tvorbě územní energetické koncepce, Energetická agentura Zlínského kraje pak hledá návaznost tohoto systému na svoji jednotnou digitální mapu a další zdroje dat pro rozhodování krajských úředníků a zastupitelů. Know‑how týmu autorů chce využít tzv. Podunajský region, který sahá od Německa až po Bulharsko a zahrnuje 14 evropských států.
Projekt RESTEP byl zahájen v roce 2011 a finančně ho podpořila Evropská komise v rámci programu LIFE+. Jde o jeden ze dvou prvních projektů podpořených z tohoto programu v České republice. Spoluřešitelem projektu je Ministerstvo životního prostředí. Jde o nástroj unikátní nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni.
Více na: http://www.restep.cz/cz
Ing. Mgr. Lukáš Pacek, projektový manažer; +420 775 142 181; pacek@af.czu.cz
Ing. Leoš Gál, odborný expert projektu; leos.gal@seznam.cz, leos.gal@restep.cz
Mgr. Josef Beránek, tiskový mluvčí; +420 774 557 699; tiskove@czu.cz; http://www.czu.cz
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.