Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Účinný pomocník pro regionální energetické plánování – interaktivní mapa stávajících a potenciálních obnovitelných zdrojů energie (OZE) – se představil na konferenci věnované výstupům projektu RESTEP (Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources) na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Jde o nástroj k usměrnění investičního kapitálu, díky kterému veřejná správa a samospráva dostává informace o rozvojovém potenciálu regionu.
Cílem řešitelů projektu RESTEP bylo vytvořit nástroj pro tvorbu racionálních podnikatelských záměrů a koncepcí energetické politiky podporujících rozvoj obnovitelných zdrojů energie v souladu s principy ochrany životního prostředí, udržitelnosti a strategického rozhodování v oblasti rozvoje regionů. Místní energetika je důležitým doplňkem centralizovaných zdrojů energie s přímým dopadem na zaměstnanost v regionech. Příkladem může být Šumava, která by své energetické potřeby mohla pokrývat využitím přirozeně dostupné biomasy.
Přínos pro veřejnost a potenciální investory připomněl projektový manažer Ing. Leoš Gál slovy: „Vědecké znalosti našly cestu k veřejnosti. Každý, kdo má internet, se může podívat, jaké možnosti jeho region skýtá.“ Do budoucna se bude aplikace dále rozvíjet tak, aby si zájemci o její využití mohli sami modelovat návratnost investice.
Hlavním výstupem projektu je interaktivní software pracující s několika desítkami datových vrstev. Ty kromě jiného zahrnují:
Na základě těchto dat mapa umožňuje modelovat využitelný potenciál OZE vybraného regionu při zachování potravinové soběstačnosti a s respektem k životnímu prostředí.
Cílovými skupinami projektu jsou zejména orgány státní správy a samosprávy. Například Pardubický kraj zahrne výstupy RESTEP do podkladů při tvorbě územní energetické koncepce, Energetická agentura Zlínského kraje pak hledá návaznost tohoto systému na svoji jednotnou digitální mapu a další zdroje dat pro rozhodování krajských úředníků a zastupitelů. Know‑how týmu autorů chce využít tzv. Podunajský region, který sahá od Německa až po Bulharsko a zahrnuje 14 evropských států.
Projekt RESTEP byl zahájen v roce 2011 a finančně ho podpořila Evropská komise v rámci programu LIFE+. Jde o jeden ze dvou prvních projektů podpořených z tohoto programu v České republice. Spoluřešitelem projektu je Ministerstvo životního prostředí. Jde o nástroj unikátní nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni.
Více na: http://www.restep.cz/cz
Ing. Mgr. Lukáš Pacek, projektový manažer; +420 775 142 181; pacek@af.czu.cz
Ing. Leoš Gál, odborný expert projektu; leos.gal@seznam.cz, leos.gal@restep.cz
Mgr. Josef Beránek, tiskový mluvčí; +420 774 557 699; tiskove@czu.cz; http://www.czu.cz
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...