Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Modernizace vodních elektráren

Spolehlivější, bezpečnější, ekologičtější, efektivnější, úspornější a připravené na další desetiletí provozu. To všechno splňují soustrojí vodních elektráren ČEZ, které v uplynulých 15 letech prošly programem modernizace a ekologizace. Výsledkem velké obnovy za téměř 4,5 miliardy korun je 39 soustrojí na 22 vodních elektrárnách, která dnes fungují lépe a hospodárněji, než když před desítkami let zahajovaly provoz. Vodní elektrárny ČEZ dodaly loni do sítě více než 2,3 TWh bezemisní elektřiny, a pokryly tak spotřebu více než 650 tisíc domácností.

Fotogalerie (1)
Vodní elektrárna Kamýk (zdroj: vzdělávací portál ČEZ Svět energie, www.svetenergie.cz)

Velké symboly české hydroenergetiky jako Slapy, Kamýk, Lipno, nebo Vrané nad Vltavou, ale i malé elektrárny na brněnské přehradě, v Hradci Králové, Lese Království či Pardubicích. Všechny tyto zdroje prošly v uplynulých 15 letech komplexní modernizací, největší takovou akcí v historii české hydroenergetiky. Celkový výkon modernizovaných soustrojí činí asi 1 530 MW. Modernizace znamená o 4 % až 5 % vyšší účinnost u velkých elektráren, u malých dokonce až o 10 %. Při nestálých hydrologických poměrech posledních let na českých řekách tak umějí vyrobit stejné množství energie z menšího objemu vody.

„Měnící se evropská a česká energetika bude klást ještě vyšší nároky na spolehlivé elektrárny schopné najet na plný výkon za několik desítek vteřin. A právě do této kategorie patří vodní zdroje. Proto jsme v uplynulých 15 letech investovali přes 4,5 miliardy korun do modernizace více než 20 vodních elektráren všech typů. To nám umožnilo navýšit výrobu bezemisní elektřiny z vody o desítky milionů kWh ročně a pokrýt spotřebu dalších tisícovek domácností. Pro následující roky připravujeme modernizace dalších elektráren všech typů, v nejbližší době to budou třeba Orlík, Dalešice, Střekov, Štěchovice nebo Dlouhé stráně,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina.

Při modernizaci se uplatňují nejnovější vědeckotechnické poznatky z oblasti konstrukce strojních a elektrických částí soustrojí, např. geometrie oběžných kol turbín nebo řídicích systémů. Do šachet soustrojí se díky modernizaci dostanou úplně nové nebo celkově opravené díly, výjimkou nejsou ani obří, desítky tun vážící oběžná kola turbín, rotory a statory generátorů atd. Zásadní je i ekologický přínos modernizací. Při modernizacích se mění i systém hydraulického ovládání soustrojí a rychlouzávěrů, přechází se z nízkotlaké na vysokotlakou hydrauliku. Vyšší tlak znamená menší objemy olejových náplní v regulaci turbín a nižší příkon čerpadel. Díky tomu se až o 95 procent sníží množství oleje, z původních tisíců litrů na stovky, a tak se minimalizuje riziko jeho možných úniků do vody.

 TOP 3 modernizace vodních elektráren ČEZ

Elektrárna

Celkové investice []

Modernizovaný výkon[MWh]

Slapy

600 mil.

3 × 52,8

Lipno

490 mil.

2 × 69,5

Kamýk

450 mil.

4 × 10

 

Podívejte se, jak fungují vodní elektrárny ČEZ: Virtuální prohlídky ČEZ (cez.cz)

Od 23. 3. jsou pro veřejnost otevřené vodní elektrárny ve Střekově, na brněnském Prýglu nebo na Hučáku v Hradci Králové.

 

Věděli jste, že…

…rotor generátoru každého ze tří slapských soustrojí váží 250 tun?

…40 kubíků vody zpracovává za plného provozu každé z obou soustrojí na Lipně?

…150krát za minutu se otočí za plného provozu oběžné kolo každé ze čtyř turbín na Kamýku?

Martin Schreier
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail