Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Nové využití geotermální energie

Z geotermálních zdrojů pochází v současné době přibližně 16 GW světové produkce energie, což je jen asi 0,2 % její celkové globální spotřeby. Je to zejména proto, že se konvenční geotermální energetika omezuje na oblasti, kde je zemské teplo blízko u povrchu, například v okolí sopek, nebo v místech s relativně tenkou zemskou kůrou. Mezi průkopníky využívání geotermálních zdrojů patří zejména Island, kde teplá voda a pára ze zemského nitra vyhřívá přes 80 % tamních domů, ale například i chodníků, skleníků a bazénů. Island vyrábí ze zemského tepla i 29 % své produkce elektřiny, což je největší podíl na světě. Takto vyrobená elektřina je ale zejména v důsledku technologické složitosti o mnoho dražší než např. energie z větrných a fotovoltaických zdrojů.

Fotogalerie (1)
Schéma EGS (Enhanced Geothermal System) (kresba MD)

Větší využití tohoto bezemisního zdroje energie by mohly přinést pokročilé geotermální systémy (EGS), jejichž rozvoji se věnuje řada společností v USA, Japonsku, Itálii, Mexiku a na Novém Zélandu. EGS obcházejí geografické limity klasických geotermálních elektráren vytvářením umělých nádrží v horkých a suchých skalních útvarech pomocí horizontálních vrtů, a jejich následné využívání jako zdrojů teplé vody. Vývojáři EGS kromě toho v poslední době přišli s nápadem využívat takto vytvořené zásobníky také jako úložiště energie z přebytků výroby elektřiny v jiných bezemisních zdrojích. Zásobníky pro zemské teplo kombinované s úložištěm pro přebytečné teplo z jiných zdrojů by tak sloužily podobně jako přečerpávací vodní elektrárny – jako obří baterie.

Vysoká účinnost předpovězena

Americká společnost Fervo Energy získala na rozvoj této technologie 138 milionů amerických dolarů rizikového kapitálu a dalších 4,5 milionu jí poskytla i americká vláda. Její systém by mohl ukládat elektřinu v intervalu od několika hodin až po mnoho dní. Není přitom příliš složitý; kromě zásobníku vyžaduje pouze technologické zařízení na povrchu. První simulace naznačují, že účinnost by mohla být až 90 %, což je srovnatelné s lithium-iontovými bateriemi nebo přečerpávacími vodními elektrárnami. Fervo Energy hodlá získané peníze využít na dokončení dvou pilotních projektů v Nevadě. Na jednom z nich se podílí i Google, který chce nejpozději od roku 2030 spotřebovávat pouze bezemisní elektřinu.

Konkurenceschopná cena očekávána

Nedávno zveřejněné studie ukazují, že náklady na energii z EGS tohoto typu by se mohly pohybovat mezi 20 až 35 dolary za jednu MWh, což je cena konkurenceschopná s výrobou elektřiny ze zemního plynu a dokonce o něco nižší než průměrná globální cena elektřiny z větrných a solárních zdrojů. EGS by se tak mohly stát relativně levným obnovitelným zdrojem s malými požadavky na prostor. Právě obrovský záběr ploch dost významně omezuje například využití solární a větrné energie na souši.

Zdroje:

https://www.businesswire.com/news/home/20220822005182/en/Fervo-Energy-Raises-138-Million-for-247-Carbon-Free-Next-Generation-Geothermal-Energy

https://www.businesswire.com/news/home/20220822005182/en/Fervo-Energy-Raises-138-Million-for-247-Carbon-Free-Next-Generation-Geothermal-Energy

https://www.world-energy.org/article/27041.html

https://fervoenergy.com/fervo-announces-20-mw-power-purchase-agreement-to-provide-24-7-carbon-free-geothermal-electricity-to-southern-california/

https://www.bloomberg.com/press-releases/2021-09-23/altarock-energy-initiates-development-of-first-superhot-rock-geothermal-resource

https://www.cnbc.com/2022/10/28/superhot-rock-geothermal-what-is-it-could-it-fight-climate-change.html

https://altarockenergy.com/#Projects

https://arpa-e.energy.gov/technologies/projects/fervoflex-long-duration-reservoir-energy-storage-and-load-following

https://www.world-energy.org/article/27481.html

https://www.catf.us/resource/superhot-rock-energy-a-vision-for-firm-global-zero-carbon-energy/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Geoterm%C3%A1ln%C3%AD_energie

https://oenergetice.cz/spolecnosti/google-chce-2030-spotrebovavat-vyhradne-bezuhlikovou-energii

https://www.irena.org/publications/2022/Jul/Renewable-Power-Generation-Costs-in-2021

 

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail