Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Vyřeší největší problém větrných elektráren pojišťovny?

Závislost na počasí je největším problémem větrných elektráren nejen z hlediska jejich vlivu na stabilitu elektrizační soustavy, ale také z pohledu celkové i provozní ekonomiky. Když vítr nefouká, elektrárna nejen že nevyrábí, což dělá problémy v přenosové síti, ale ani nevydělává. S možností řešení finanční části problému nyní přicházejí pojišťovny a společnosti, které se specializují na zajištění povětrnostních a klimatických rizik.

Fotogalerie (1)
Jeřáb zvedá hotový rotor při výstavbě větrné elektrárny Věžnice (zdroj: Vzdělávací portál www.svetenergie.cz)

Takzvané Proxy Revenue Swap (PRS) kontrakty by měly zajišťovat investice do větrné energie nejen proti nepředvídatelnosti počasí, ale i proti kolísání cen elektřiny. Podle některých expertů tak otevírají dveře novým investicím do sektoru obnovitelných zdrojů.

Pojištění proti bezvětří

PRS funguje na principu oddělení povětrnostních a tržních rizik od provozních povinností vlastníka elektrárny. Cílem jsou stabilní příjmy bez ohledu na to, jak bude foukat nebo jaké budou skutečné hodinové ceny elektřiny. Pokud projekt v rámci desetiletého kontraktu nedosáhne plánovaných výnosů, vlastník elektrárny netratí. Majitel se ovšem zároveň vzdává veškerých neočekávaných zisků projektu.

Jistota za 600 miliónů dolarů

Největší PRS dohodu nyní připravuje v americkém Texasu italský energetický gigant Enel. Elektrárna High Lonesome s kapacitou 450 MW je největším větrným parkem Enelu v portfoliu obnovitelných zdrojů. Větší část jejího výkonu bude zajištěna dlouhodobým kontraktem Proxy Revenue Swap a stane se největší dohodou týkající se jediné větrné farmy. Pojištění 295 MW výkonu poskytne za 600 milionů USD pojišťovna Allianz společně se společností Nephila Climate, která je předním světovým poskytovatelem produktů pro řízení povětrnostních a klimatických rizik.

První kontrakt už funguje

Vůbec první desetiletý PRS kontrakt funguje už od února letošního roku rovněž v Texasu. Týká se tří větrných elektráren společnosti BP Sherbino Mesa 2, Trinity Hills a Silver Star. Zajištění pomocí PRS nedávno oznámila také budovaná větrná farma ve městě Lal Lal ve státě Victoria v Austrálii. Kontrakty PRS se začínají uplatňovat také v solární energetice. První projekty již byly uzavřeny v Austrálii, ve fázi uzavírání smluv jsou solární parky v severní Americe.

 

Zdroje:

https://www.enel.com/media/press/d/2019/01/enel-starts-construction-in-us-of-its-largest-wind-farm-leveraging-new-offtake-strategy--

https://www.enel.com/

https://www.enelgreenpower.com/

https://www.nephilaclimate.com/

https://www.allianz.com/

https://www.bp.com/

https://www.agcs.allianz.com/solutions/alternative-risk-transfer.html

https://www.windpowerengineering.com/construction/financing/ares-management-first-to-use-of-a-proxy-revenue-swap-for-wind-repowering-project/

https://www.forbes.com/sites/peterdetwiler/2019/04/08/a-better-way-for-corporations-to-buy-green-power/#55f591136b19

https://www.artemis.bm/news/nephila-allianz-back-wind-farm-revenue-swap-for-enel/

https://www.prnewswire.com/news-releases/nephila-climate-announces-first-proxy-revenue-swaps-for-wind-project-re-powering-300804074.html

https://www.reinsurancene.ws/nephila-climate-and-allianz-complete-proxy-revenue-swap-for-australian-wind-farm/

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail