Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Soběstačný „ostrovní“ systém dodávky elektřiny

Česká fotovoltaická skupina Solek Group vyvinula a dokončila testování vlastního systému soběstačné výroby a dodávky elektrické energie a nyní s ním vstupuje na trh. Základem je fotovoltaická elektrárna o výkonu od 16 kWp do 9 MWp a hlavní součástí systému jsou akumulační baterie. V případě nefunkčnosti fotovoltaické elektrárny, například kvůli zasněžení, může systém využít dieselagregát. Testování z let 2010 až 2018   prokázalo, že je systém zcela soběstačný a zásobuje elektřinou odběratele od jednoho domu až po velký průmyslový areál nebo obec s až 15 tisíci domácností, aniž by potřeboval externí síť.

Fotogalerie (1)
FV instalace firmy Solek v dalekém Chile (zdroj Solek Group)

Ačkoli bylo testovací zařízení úspěšně spuštěno v Česku, obchodní nabídky předkládá Solek zatím jen na svém primárním trhu v Chile. Očekává, že letos uzavře první komerční projekty pro tento zdroj . O soběstačný systém projevili zájem na Velikočních ostrovech, které chtějí snížit závislost na dovozu fosilních paliv. Dalším cílem projektu je postupně odstavit dieselové agregáty, které budou po instalaci fotovoltaických panelů sloužit jen jako záložní zdroj. S rozvojem a zlevněním technologií akumulace (baterií nebo jiných systémů ukládání) budou zdroje na naftu úplně nahrazeny.

Zálohování dieselem je zatím nezbytné

Ekonomický model ukazuje na případu solární elektrárny o instalovaném výkonu 2,4 MWp s bateriemi o výkonu 2 MWh, že v podmínkách Chile činí návratnost zhruba 4 roky. V tomto případě systém nahradí domácí diesel agregát o výkonu 640 kW. „Díky nové generaci jak solárních, tak akumulačních technologií dokážeme nabízet řešení, která garantují nepřetržitou plynulou dodávku elektřiny,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální ředitel Solek Group. „Chile, kde úspěšně investujeme už pátý rok, je díky hospodářsko-politickým i přírodním podmínkám vhodnou destinací pro realizaci inovativních projektů s obnovitelnými zdroji energie. Doufáme však, že s dalším vývojem technologií a rozumně nastavenou regulací budeme schopni dosáhnout podobně efektivního řešení i v Česku.

Kromě „ostrovního“ systému, tedy bez připojení na vnější elektrickou síť, nabízí firma i systém hybridní, který dodává přebytky do distribuční sítě.

Solek od svého založení v roce 2010 realizoval v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile více než desítku projektů v oblasti fotovoltaických elektráren  o celkovém instalovaném výkonu přes 30 MW. Na chilském trhu plánuje výstavbu dalších až 250 MW.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail