Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 222

Jen co napíšete diplomku…

S cenou ČEZ jsme se seznámili v minulém čísle Třetího pólu. V tomto čísle se k soutěži pro diplomanty a doktorandy v elektrotechnických a elektroenergetických oborech, kterou vyhlašuje ČEZ ve spolupráci s projektem ASTRA 2000 Nadace Charty 77, vracíme, abychom představili vítěze v soutěži diplomových prací, pana Miroslava Honzíka z ČVUT.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Miroslav Honzík: Ekonomická efektivnost tepelných čerpadel v podmínkách České republiky

Pan Honzík studuje na katedře ekonomiky, manažerství a humanitních věd Fakulty elektrotechnické na ČVUT v Praze a pokračuje v doktorandském studiu v oboru Řízení a ekonomika podniku se zaměřením na energetiku. Hraje aktivně fotbal, squash, ricochet a tenis, provozuje sjezdové lyžování, turistiku. Má rád historii a literaturu faktu, klasickou rockovou muziku a hodnotné filmy.
Tepelná čerpadla jsou podle mého názoru u nás zatím nedoceněný zdroj pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody, který v sobě spojuje prvky úsporného elektrického spotřebiče a obnovitelného zdroje.

Chladnička naruby

Principem tepelného čerpadla je přečerpávání tepla z nízkopotenciálního zdroje (výparník uložený v zemi, ve vodě, v okolním vzduchu atd.) prostřednictvím kompresoru do jiné látky, která se má ohřát (lidově se říká, že je to chladnička naruby). Potřebný elektrický příkon pro pohon kompresoru je třikrát menší, než získaný tepelný výkon, takže stojí za to se tím zabývat.

Obnovitelná i konkurenceschopná

Z mých výpočtů ekonomické efektivnosti vyplývá, že hlavně v novostavbách rodinných domů, kde odpadají dodatečné náklady na přestavbu topného systému je instalace tohoto způsobu vytápění a ohřevu vody za současných podmínek ekonomicky výhodná i přes velkou počáteční investici. Není moc příkladných technologií pro trvale udržitelný rozvoj, které mají prvky obnovitelného zdroje a zároveň jsou konkurenceschopné vůči klasickým zdrojům.

Perspektivní

Daná technologie tepelných čerpadel je velice investičně náročná, což je hlavní důvod menšího rozšíření v ČR. Aby investor občan, nebo podnikatelský subjekt, investoval ve větším rozsahu do této technologie, musí existovat přesně definovaná státní energetická politika s danými pravidly, která ocení instalaci tohoto ekologického zdroje.
Díky našemu přidružení do EU a z něho vyplývajícího závazku z Bílé knihy a vzhledem ke spuštění jaderné elektrárny Temelín (tepelná čerpadla jsou totiž vhodnými spotřebiči elektrické energie právě ze základních zdrojů, jako jsou jaderky, protože pomáhají regulovat výkon v rozvodné síti) je, myslím, perspektiva této technologie v České republice zaručena.

Miroslav Honzík
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail