Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Vulkanická činnost Země, způsobená vícedeskovou tektonikou v kombinaci s dalšími vlivy, je trvalou součástí naší minulosti i přítomnosti. Na jedné straně může být stálou hrozbou pro osudy statisíců lidí, na druhé zdrojem tepelné energie, která se do atmosféry uvolňuje bez užitku pro člověka. Přitom by mohla být jedním z výhodných ekologických zdrojů energie k výrobě elektřiny. Jen tak vědět, jak na to! Podívejme se v této souvislosti za doprovodu webových stránek afrikaonline.cz do Afriky, kde asi před 30. milióny lety byl východ černého kontinentu rozbouřen množstvím silných erupcí, doprovázených gigantickými výlevy lávy. Koncem třetihor – v pliocénu – se čedičový příkrov s kužely sopečného popela rozevřel v systém příkopových propadlin.
Rifty vytvořily trojúhelník
Rifty Rudého moře a Adenského zálivu vytvářejí s Etiopskou příkopovou propadlinou Afarský trojúhelník. Právě zde je ohnisko geologického dění, kde lze v periodách několika hodin zaznamenat seismickou aktivitu. Tady je také možné pozorovat vznik nových moří a štěpení kontinentu. Zajímavým úkazem tektonické činnosti je Danakilská proláklina o rozměrech 500 x 200 km. Jezera Asale (-116m) a Afera (-80m) jsou spolu s četnými různobarevnými solnými útvary důkazem toho, že celá tato oblast byla kdysi pokryta vodami Rudého moře. Nově vzniklý sopečný masiv oddělil proláklinu od moře a odpařená voda zde po sobě místy zanechala mohutné vrstvy krystalické soli.
Z vulkánů této oblasti je nejznámější Erta Ale. Magmatická komora zásobuje „pulzující lávové jezero“ dostatkem tavené horniny tak, že neztuhne ani nevychladne. Mezi další známé sopky Afarského trojúhelníku patří: Dubbi, Dalloi, Alayta, Manda – Inakir a Ardoukoba.
Příkop se stále rozevírá
Východoafrický příkop, táhnoucí se v délce 5000 km od Rudého moře, celou východní Afrikou, až k ústí řeky Zambezi, se každým rokem rozevírá o několik milimetrů. Nejširší je propadlina u jezera Turkana (přes 300 km) a nejužším je u jezera Baringo (asi 70 km). Nadmořská výška dna příkopu stoupá až na 2000 metrů nad mořem (jezero Nakuru).
Okraj afrického příkopu je lemován velmi úrodnou Východoafrickou vysočinou. Na východní straně se tyčí Mt. Kenya (Kirinyaga – 5199 m n.m.), Kilimandžáro (Uhuru 5895 m n.m.) a Mt. Meru. Na straně západní pak dominuje Mt. Elgon a pánev Viktoriina jezera.
Elektřina z nitra Země
Zajisté nejzajímavější sopkou přikopu je Ol Doinyo Lengai, jenž je Masaji nazývána „Hora boha“. Jedná se o jedinou známou sopku na Zemi, jejíž láva je taveninou uhličitanu sodného. Teplota lávy dosahuje pouze 500°C–700°C. Původně černá vyvřelina následkem vlhkosti vzduchu do několika dnů zbělá. V okolí hory jsou četná sodná jezírka hýřící pestrými barvami.
Z energetického hlediska je významnou sopkou Teleki´s Vulcano u jezera Turkana, jejíž horké výpary z jícnu sopky byly použity pro výrobu elektrické energie. Podobně se horkých plynů využívá též na jihu Keni (Hell´s Gate) v blízkosti Naivashy. Jedná se o nejekologičtější způsob výroby elektrické energie, který by se dal uplatnit na mnoha místech afrických propadlin. Ve skutečnosti tomu tak není, ale jediným důvodem jsou vysoké vstupní náklady.
Sopky vytvářejí příhodné klima pro ohrožené druhy zvířat
Středoafrický příkop (rift) se táhne od Ugandy, Rwandou, Burundi, D.R. Kongo a Tanzanií až k jezeru Malawi. Po celé své délce jej zaplňují, až na slané jezero Rukwa, jezera sladkovodní. Nejhlubším místem Středoafrického příkopu je dno jezera Tanganyika (hluboké 1470 m v nadmořské výšce 772 m). Vulkán Nyiragongo v pohoří Virunga rozděluje povodí řek Kongo a Nilu. Středoafrický příkop skýtá na svých úbočích útočiště ohrožených primátů – šimpanze (Národní park Gombe Stream a Mahale Mts. u jezera Tanganyika) a goril (Národní park Virunga – Gorila horská a Národní park Maiko, Národní park Kahuzi Biega – Gorila východní).
Zajímavé odkazy k textu:
http://www.swisseduc.ch/stromboli
http://www.cotf.edu/ete/modules/mgorilla/mgorilla.html
http://www.volcanodiscovery.com
http://www.volcano.si.edu
http://www.decadevolcano.net
Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.