Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Kdo měl to štěstí, že viděl stavidlo, resp. uzávěr přítoku vody k turbíně vodní elektrárny? Asi málokdo. Nyní máte možnost. Na vodní elektrárně Střekov v Ústí nad Labem totiž až do listopadu 2010 probíhá generální oprava rychlouzávěru jedné ze tří Kaplanových turbín.
Generální opravy rychlouzávěrů se zpravidla provádějí po dvaceti letech provozu, a to většinou v období, kdy je v řekách méně vody. Nejdříve se uvolňuje pístnice, dále se sundá vrchní konstrukce a vytahuje se tabule, na kterou je třeba vyměnit těsnění. Tabule se zároveň otryská, proběhne kontrola jejího povrchu a dostane nový vnější nátěr.
„Součástí generální opravy je výměna manžet pístu a nová ucpávka pístnice, výměna vodicích pouzder a kontrola potrubí mezi čerpacím agregátem a servomotorem. Pístnice také necháme přebrousit,“ popisuje další postup oprav Milan Machata, vedoucí vodní elektrárny Střekov. A dodává: „Práce pro nás provádí pražská firma P&S, a. s.“
V elektrárně jsou instalovány tři vertikální Kaplanovy turbíny. Každá z nich je vybavena jednou rychlouzávěrovou tabulí o velikosti 14,3 m x 7,3 m a hmotnosti 65 tun. Tabule uzavírá vtok do turbíny. Rychlouzávěr se zvedá pomocí hydraulického mechanismu tlakem oleje 38 atm. Zvednutí do horní polohy trvá 15 minut, spuštění do úplného uzavření vtoku 22 vteřin. Rychlouzávěr se neustále dočerpává a udržuje v horní poloze. Dolů se spouští pouze v případě havarijního stavu, či právě při pravidelné údržbě. Generální oprava jednoho rychlouzávěru turbíny stojí více než 4 miliony korun.
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.