Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Kromě klasické metody využívání větrné energie prostřednictvím větrných turbín se v poslední době hovoří i o možnosti využití větrné energie ve velkých výškách pomocí draků nebo kluzáků. Podle Saula Griffitha ze společnosti Makani Power se sídlem v kalifornské Alamedě není myšlenka využívání energie vzdušných proudů ve velkých výškách zcela nová – vyslovil ji již v roce 1827 anglický vynálezce George Pocock.
Zatímco příznivci „zelené energie“ požadují stále výkonnější větrné turbíny, objevuje se nová vlna ekologicky motivovaných inženýrů, kteří považují větrné turbíny za pozůstatek minulosti. Jedním z průkopníků koncepce využití obnovitelných zdrojů energie pomocí draků je Peter Lynn z Nového Zélandu, který tyto draky projektuje. V roce 2003 jako konzultant firmy Makani představil vizi „upoutaných létajících křídel“ a možnosti jejich využití pro výrobu levné elektrické energie. Zdůraznil, že drak osvobozuje vrtule větrné turbíny od nezbytných konstrukcí základů, věží a převodovky. Účinnost vrtule je dána jejím velmi rychlým pohybem.
Drak, nebo spíše malý upoutaný kluzák, je řízen počítačem a opisuje velké kruhy – stejné, jako konec větrné turbíny. Pohyb zařízení roztáčí malé turbíny, které jsou na něm připevněné, a energii posílá na zem přes vedení v úvazném lanu. Drak bude daleko lehčí než stejně výkonná klasická turbína, a bude moci pracovat v oblastech, kam se velké turbíny nehodí, třeba v hlubokých příbřežních vodách.
Vše, co potřebujeme, je drak a velmi dlouhé lano. Na papíře se vše zdá jednoduché, realizace však nebude tak snadná. Společnost Google poskytla v listopadu 2007 firmě Makani na výzkum tohoto druhu získávání elektřiny 10 milionů dolarů. V současné době se uskutečňují experimenty s draky o výkonu pouze okolo 10 kW. Ve srovnání s tím je výkon komerčních větrných turbín nesrovnatelně větší – až 5 000 kW. Proto je cíl vyrábět levnou elektřinu pomocí draků zatím velmi vzdálený.
Využíváním draků k výrobě elektřiny se rovněž zabývá italská společnost Kite Gen. V září 2007 se na milánském letišti uskutečnily zkoušky s prototypem drakového systému ve výškách 400 m. Drak o ploše 10 m2 létající ve větru o rychlosti 4 m/s, dosahoval v průměru výkonu 2,5 kW. Získá‑li projekt potřebnou finanční podporu, mohl by být k dispozici prototyp zařízení během dvou až tří let.
Výzkumníci z delftské techniky uvažují o obdobném systému, který nazvali „žebříkový mlýn“ (laddermill). Místo jediného draka uvažují využít na jediném laně více draků a vyrobit tak jakýsi „létající páter noster“. Část draků stoupá vzhůru, táhne za lano a vyrábí energii, zatímco druhá polovina draků změní svou konfiguraci tak, aby nekladla příliš velký aerodynamický odpor a klesá k zemi. Komerční zařízení by údajně mohlo dosahovat výkonu až 50 MW, což je desetinásobek současných nejvýkonnějších větrných turbín.
Pro komerční využití této technologie pro výrobu elektřiny je však potřeba zodpovědět celou řadu otázek, jako například:
· Jak nejúčinněji udržet nebo maximalizovat stoupání draka v době sníženého proudění vzduchu?
· Jak je možné udržet draka co nejdéle ve vzduchu, pokud vítr zcela ustane a jak zabránit rozbití draka?
· Jakým způsobem minimalizovat odpor větru během stahování draka?
Ukazuje se, že ekonomičnost výroby elektřiny pomocí draků bude určovat automatická regulace, nikoliv zvětšování draků. Dosud však není jasné, do jaké míry bude možné celý proces automatizovat. Navzdory velké složitosti kontrolních systémů jsou vědci přesvědčeni o tom, že uvedená technologie bude ekonomicky výhodná.
Evropská komise již doporučila, aby technologie výroby elektřiny ve velkých výškách byla zahrnuta mezi tzv. „zelené technologie“, které by se na výrobě elektřiny měly do roku 2020 podílet dvaceti procenty. Je otázkou, kdy by nové technologie měly začít konkurovat výrobcům tradičních větrných turbín. Zatím to není na pořadu dne. V současné době se výkon klasických větrných elektráren zvyšuje ročně o několik desítek procent a nezdá se, že by tento trend polevoval. Jestliže však „draková“ energie splní očekávání vývojářů nových zařízení, bude schopna časem nahradit velké množství energie, které dosud vyrábějí konvenční zdroje. Budoucí možnosti draků rozhodně stojí za to, aby se tento způsob „zelené výroby elektřiny“ dále podporoval.
Pramen: Brooks, M.: High flyers. New Scientist, 2008, č. 2656, s. 38‑41
Některé, i dost bizarní řešení větrných turbín
http://gcaptain.com/the-most-interesting-wind-turbine-designs?3397
http://www.makanipower.com/company/gallery
http://www.makanipower.com/flights
http://www.kitepower.eu/technology/2-core-concepts/6-pumping-operation.html – jak létá drak Deftské univerzity, animace
Dračí laddermill
http://windenergy1.com/?p=179
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...