Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Baterie z jablka

Možná jste už někdy zažili, že se vám vybila baterie mobilu, digitálního foto-aparátu nebo cestovního budíku a neměli jste po ruce ani nabíječku, ani čerstvou baterii...

Dovedli byste si v této zdánlivě neřešitelné situaci poradit jen s využitím „kuchyňských“ prostředků? Pravda, mobil či fotoaparát se vám uvést do provozu nepodaří, ale ten budíček můžete oživit docela snadno improvizovanou baterií. Nejprve si však udělejte podle našeho návodu pár jednoduchých pokusů:
  Připravte si obyčejný hřebík, kousek silnějšího měděného drátu, spojovací vodiče, voltmetr (ten si třeba vypůjčte od kamaráda nebo ze školního kabinetu) a nějaké ovoce. Hřebík a měděný drát spojte pomocí vodičů s voltmetrem. Přístroj zatím neukazuje žádné napětí. Stačí však zapíchnout hřebík a drát kousek od sebe například do jablka a situace se zásadně změní. Voltmetr ukáže napětí několik desetin voltu – z hřebíku, měděného drátu a jablka vznikl jednoduchý zdroj napětí neboli galvanický článek. Jeho základními částmi jsou dvě elektrody (v našem případě železná a měděná) a elektrolyt (jablečná šťáva). Kladným pólem článku je měděný drát. Mimochodem – galvanické články vznikly už před více než dvěma sty lety, první úspěšné pokusy s nimi prováděl italský fyzik Alessandro Volta.
  A teď přichází na řadu vaše zvídavost: vyzkoušejte, jak velké napětí vznikne při použití elektrod z jiných kovů a různě je vzájemně kombinujte. Jaké napětí vznikne, když budou obě elektrody ze stejného kovu? Zjistěte, jak ovlivňuje velikost napětí použitý elektrolyt nebo vzdálenost elektrod: místo jablka použijte citron, brambor, rajče apod. Co se stane, když ponoříte elektrody do slané vody nebo octu? Dá se použít i sladký čaj?
  Až pokusně najdete tu nejvhodnější kombinaci elektrod a elektrolytu, můžete se konečně pokusit o oživení toho budíku z úvodu článku. Spojovací vodiče prostě připojte ke kontaktům držáku baterie tak, aby měděná elektroda byla připojena ke kontaktu kladného pólu. Jestliže napětí vašeho článku nestačí na rozsvícení displeje, použijte dva nebo tři články zapojené „do série“, ze kterých tak vznikne baterie s dostatečným napětím. Je to snadné – kladný pól prvního článku spojte se záporným pólem druhého atd. Výsledné napětí bude součtem napětí jednotlivých článků.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Neviditelný protein udržuje rakovinu na uzdě

Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail