Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Udělejte si parní turbínku

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Vezměte tenkou kovovou fólii, např. alobal, špendlík, dva korálky, dřevěnou tyčku a sestrojte větrník.To je vaše turbína. Vezměte konvici na vodu s hubičkou - čím užší hubička, tím lepší. To je váš parogenerátor. Vezměte vařič, lihový, plynový nebo elektrický - to je váš jaderný reaktor.

Postavte konvici na vařič, nalijte do ní trochu vody a uveďte do varu. V proudu horké páry, která tryská z hubičky, podržte turbínu dokud se neroztočí. V principu totiž všechny tepelné elektrárny fungují stejně - horká pára roztáčí turbínu a je lhostejno, zda zdrojem tepla pro výrobu páry je uhelný kotel, plynový hořák nebo jaderný reaktor. V tomto experimentu byl jaderným reaktorem váš vařič.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail