Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Radiografie pro trpělivé

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Zdroj ionizujícího záření může být snadno zjištěn pomocí fotografického filmu. Je to metoda, která se používá v osobní dozimetrii. Osobní filmové dozimetry, malé červené visačky, nosí na pláštích např. lékaři - rentgenologové, nebo jiní pracovníci, zacházející se zářením. Podle stupně zčernání filmové emulze se dá velmi přesně vyhodnotit, jaké dávce byl pracovník s ionizujícím zářením vystaven. K experimentu potřebujete velmi citlivý fotografický film (nebo papír) a punčošku na plynovou lampu (koupíte v železářství).

V naprosté tmě rozbalte film, položte na něj punčošku a pečlivě zabalte do neprůsvitného černého papíru a uzavřete, aby k filmu nemohlo světlo. Ponechte takto alespoň 1 měsíc. Pak film dejte vyvolat - a najdete na něm obraz síťky punčošky. Právě jste udělali svůj první experimentální radiogram.

Jak to, že se nám punčoška sama „vyfotografovala“? Je to proto, že je nasycena speciální sloučeninou, která zesiluje jas plynové lampy. Sloučenina obsahuje prvek thorium, který je radioaktivní. Podobný radiogram byste mohli udělat i z ciferníku hodinek, který má čísla namalována tzv. luminiscenční barvou, aby čísla ve tmě světélkovala, protože také ta obsahuje radioaktivní přísadu.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail