Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Jak si oloupat banán

(Hrátky s plyny - 5. díl)

Fotogalerie (2)
Obr. 10

Co budeme potřebovat:

Vhodnou láhev (např. od džusu či kečupu), vařící vodu, zápalky, banán a trochu oleje (obr. 9).

Jak na to:

V rychlovarné konvici vaříme vodu. Banán zkraje naloupneme. Pokud je moc zahnutý, přelomíme jej napůl. Jestliže příliš zahnutý není, můžeme jej ponechat celý. Hrdlo láhve pomažeme troškou oleje. Dovnitř láhve nalijeme horkou vodu a krouživým pohybem ji mícháme. Tím prohřejeme sklo láhve a vzduch uvnitř. Horkou vodu vylijeme z láhve a ihned do hrdla vsuneme špičku naloupnutého banánu a mírně jej k hrdlu přitlačíme. Banán se sám pomalu vtahuje do láhve (obr. 10).

Vysvětlení:

Na začátku experimentu byl tlak v láhvi totožný s okolním tlakem. Po nalití horké vody do láhve se vzduch uvnitř láhve ohřál a část vzduchu z láhve unikla. Po vylití horké vody a ucpání hrdla banánem se ohřátý vzduch v láhvi jen chladí stěnami, pára kondenzuje a tlak uvnitř láhve se zmenšuje. Venkovní (atmosférický) tlak vmáčkne banán do láhve. Hrdlo láhve jsme namazali trochou oleje proto, aby banán dobře přiléhal k vnitřku hrdla a těsnil.

Závěr:

Plyny se zahříváním roztahují (zvětšují svůj objem), a pokud jsou uzavřeny, rozpínají se (zvětšují svůj tlak). Při ochlazování plynu v uzavřeném objemu jeho tlak klesá.

Tipy:

Banán nesmí být přezrálý (rozmačkal by se) ani příliš nezralý (slupka by držela příliš pevně).

PhDr. Zdeňka Kielbusová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail