Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Lze propíchnout bramboru brčkem?

Slámku, neboli brčko sloužící k pití nápoje, můžeme popsat jako dlouhou tenkou trubičku. Zkusme pomocí brambory otestovat jak moc je brčko pevné.

Fotogalerie (3)
Brčko už prochází skrz bramboru
(foto autor)

Nejprve vyzvěte kamarády nebo vaše „obecenstvo“, aby zkusili brčkem propíchnout bramboru. Většinou jejich pokus skončí neúspěchem. Brčko se zlomí nebo ohne, v nejlepším případě se zaboří jen částečně.

Teď ty

Po neúspěšných pokusech ostatních se sami chopte experimentování. Prstem (ideálně palcem) zacpěte jeden konec slámky a pevněte ji obejměte. Nyní stačí vybrat libovolné místo a rychlým pohybem protlačit brčko bramborou. Opravdu to funguje!

Jak je to možné

Za vším je vzduch. Pokud jeden konec brčka ucpeme palcem, zajistíme tím, že vzduch zůstane uvnitř. Molekuly vzduchu vyplňují celý vnitřní objem brčka. Při průchodu skrz bramboru se vzduch stlačuje, zvyšuje se tlak na okolní brčko a jeho pevnost se tím zvětší. Po průchodu brčka na druhou stranu vzduch vyfoukne ven.

Pokud nezacpeme palcem otvor brčka, vzduch jednoduše z brčka uniká a brčko nedrží tvar – snadno se ohne, vmáčkne dovnitř či zlomí.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail