Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Lze propíchnout bramboru brčkem?

Slámku, neboli brčko sloužící k pití nápoje, můžeme popsat jako dlouhou tenkou trubičku. Zkusme pomocí brambory otestovat jak moc je brčko pevné.

Fotogalerie (3)
Brčko už prochází skrz bramboru
(foto autor)

Nejprve vyzvěte kamarády nebo vaše „obecenstvo“, aby zkusili brčkem propíchnout bramboru. Většinou jejich pokus skončí neúspěchem. Brčko se zlomí nebo ohne, v nejlepším případě se zaboří jen částečně.

Teď ty

Po neúspěšných pokusech ostatních se sami chopte experimentování. Prstem (ideálně palcem) zacpěte jeden konec slámky a pevněte ji obejměte. Nyní stačí vybrat libovolné místo a rychlým pohybem protlačit brčko bramborou. Opravdu to funguje!

Jak je to možné

Za vším je vzduch. Pokud jeden konec brčka ucpeme palcem, zajistíme tím, že vzduch zůstane uvnitř. Molekuly vzduchu vyplňují celý vnitřní objem brčka. Při průchodu skrz bramboru se vzduch stlačuje, zvyšuje se tlak na okolní brčko a jeho pevnost se tím zvětší. Po průchodu brčka na druhou stranu vzduch vyfoukne ven.

Pokud nezacpeme palcem otvor brčka, vzduch jednoduše z brčka uniká a brčko nedrží tvar – snadno se ohne, vmáčkne dovnitř či zlomí.

Vladimír Vochozka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail