Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Pokus pro zimní období: Vznášející se vločka

Je sice po Vánocích, ale zima se zatím drží zuby nehty. Zkuste si udělat pokus, který se hodí právě do tohoto ročního období.

Co potřebujete:

  • Nafukovací balonek

  • Vlněný svetr nebo čerstvě umyté suché vlasy

  • PVC balicí papír


Jak na to:

  1. Vystřihněte z PVC balicího papíru čtverec o rozměru 10x10 cm.

  2. Přeložte napůl a vystřihněte tvar libovolné sněhové vločky.

  3. Nafoukněte balonek.

  4. Třete balonek o svetr nebo o vlasy alespoň 30 sekund.

  5. Podržte vločku asi 30 cm nad balonkem a pusťte ji.

  6. Pozorujte, co se stane.

  7. Nyní byste měli být schopni ovládat levitující vločku pohybem balonku pod ní.

Co se stalo?

Třením balonku o vlněný svetr nebo o suché vlasy vytvoříte na povrchu balonku záporný náboj. Z fyziky víme, že opačné náboje se přitahují, stejné náboje se odpuzují. Záporný náboj nejprve odpuzuje elektrony v papíru. Tím se papírová vločka polarizuje a na straně blíže k balonku převládne kladný náboj, na vzdálenější záporný. Jako celek ale vločka zůstane neutrální.

 

Strana papíru s kladným nábojem je k zápornému balonku přitahována, až se dostanou do kontaktu. Elektrony z balonku přeskočí na papír. Tím se vločka velmi rychle nabije záporně, balonek si většinu svého záporného náboje ponechá. Díky tomu se balonek a papírová vločka začnou odpuzovat a vločka bude nad balonkem levitovat.

Zkuste variantu!

Spojte několik lamelek z vánočního řetězu nebo vánočních pozlátek a udělejte si z nich vznášející se výzdobu.

 

Jamie Garrett
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail