Návody na pokusy

Článků v rubrice: 75

Krokové napětí

Možná jste slyšeli radu: Když blízko tebe udeří blesk, vzdal se od toho místa co nejkratšími krůčky! Zdá se vám to nesmyslné? Abychom utíkali dostatečně rychle, musíme přece dělat dlouhé kroky! Ale ouha, právě to by nám mohlo ošklivě uškodit. Půda je od blesku nabitá na vysoké napětí. Proč kraťoučké krůčky? Pojďme si udělat pokus vysvětlující, co je to krokové napětí.

Fotogalerie (3)
Ilustrační foto

Každý rok se stane několik neštěstí, když poblíž člověka udeří do země blesk, nebo spadne na zem drát vysokého napětí. Za bouřky obecně se nedoporučuje být venku, ve vodě, pod stromem, nebo se pohybovat v blízkosti stožárů s vedením vysokého napětí. Známé a zdánlivě nevysvětlitelné jsou případy, kdy blesk zabil někoho pohybujícího se dál od místa úderu a neublížil osobě nebo zvířeti, které stálo blíže.

Elektrický potenciál

Hlavní důvod, proč je blesk nebezpečný, je obrovské množství energie, kterou přenese během zlomku sekundy. Elektrický proud pak může být v řádu desetitisíců ampérů i víc a může vyvinout větší teplotu, než je na Slunci. Elektrický proud se od místa styku blesku se zemí šíří půdou jako kořeny stromu - na povrchu půdy vznikají velké rozdíly elektrického potenciálu. Pokud v tom okamžiku stojíte s chodidly u sebe, pak je rozdíl potenciálů (napětí) nepatrný, pokud stojíte rozkročeni, může být napětí mezi chodidly veliké. V tom okamžiku projde vaším tělem proud. A může vás zabít.

Panáček z drátů

A nyní slíbený pokus. Budeme potřebovat:

  • dva drátky pokryté bužírkou, jeden delší, jeden kratší
  • led diodu,
  • plastovou misku,
  • písek,
  • vodu,
  • sůl,
  • zdroj napětí nebo několik baterií,
  • propojovací kablíky.

Vezměte dva izolované dráty, z jejich konců izolaci odstraňte. Spleťte je tak, že vytvoříte panáčka s nožičkami a ručičkami, dbejte, aby jeden drátek tvořil jednu nohu a ruku, druhý drátek druhou nohu a ruku. K odizolovaným koncům drátků tvořícím ruce kontaktně připojte diodu. Můžete si pomoci tak, že nožičky od diody a drátky navléknete společně do svlečených kousků bužírky, drátky tak budou v kontaktu a nesesmeknou se. Do misky nasypte písek, osvědčil se ten, který se prodává jako podestýlka pod domácí mazlíčky, křečky a morčata. Nasypte asi hrst soli, nalijte vodu, aby byl písek vlhký a promíchejte. Na protilehlé strany misky do vlhkého písku připojte zdroj bezpečného napětí nebo několik baterek v sérii (protože dioda svítí jen při zapojení v jednom směru, vyzkoušejte, jak musí panáček v misce stát, aby se rozsvítila).

A můžeme začít s demonstrací

Panáčka zastrčíme do vlhkého písku. Pokud panáčkovi dáme nožičky k sobě, dioda v jeho rukou se nerozsvítí - napětí mezi drátky není dostatečné. Pokud jej doširoka rozkročíme, dioda se rozsvítí. Je to důkaz, že jeho tělem prochází dostatečný proud. Plyne z toho jasný závěr: Kdyby v přírodě někde blízko nás udeřil blesk nebo spadl větrem stožár či drát vysokého napětí, vzdalujte se jen šoupáním nohou u sebe, malinkými krůčky, nikdy se nerozkročte ke kroku nebo skoku, protože pak by každá vaše noha byla v oblasti s jiným potenciálem, mezi nohama by vzniklo tzv. krokové napětí a vaším tělem by prošel elektrický proud. Podívejte se na obrázky a zkuste si panáčka a pokus s krokovým napětím sami udělat.

Jak se chovat za bouřky?

Schovat se do uzavřené budovy, nebo do auta (auto je tzv. Faradayova klec – uzavřená kovová konstrukce). Jsme-li naneštěstí venku na volném prostranství a není kam jít, skrčit se na bobek na špičkách (co nejvíc redukovat plochu styku se zemí) s chodidly co nejblíž u sebe. Když se chodidla dotýkají, případný proud běžící zemí nemůže mezi nimi vytvořit větší rozdíl napětí. Nikdy si na zem nelehejte - kontaktní plocha se zemí by byla velká a tudíž by se mohl projevit i velký rozdíl napětí a proud by prošel vaším tělem.

Peter Žilavý
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail