Jak AI změní kvalitu vzdělávání?
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Jaderná elektrárna Dukovany nese již rok hrdý titul "Ekologický podnik".
Směrem k veřejnosti i ke svým zaměstnancům tak deklaruje, že dosáhla jistého standardu v řízení aspektů životního prostředí. Provoz v elektrárně posuzovalo devět auditorů nezávislé nizozemské společnosti Det Norske Veritas, kteří zjišťovali, jak se podniková praxe shoduje s nejrozšířenější a nejuznávanější normou pro životní prostřední v Evropě, Americe i Asii, ISO 14.001.
Tlusté vědecké studie a doklady o nepatrném vlivu podniku na životní prostředí však nikdy nepřesvědčí tak jako obyčejná návštěva elektrárny a jejího okolí. Stačí se jen dívat. Kromě 150 hnízd běžných jiřiček a desítek nikým nelovených zajíců jsou to i zvířata skutečně vzácná. Čápi, volavky, otakárci, rosničky, kudlanky …
V každém provozu, kde se pracuje s radioaktivním materiálem, ať je to nemocnice, pracoviště průmyslové defektoskopie, konzervace uměleckých předmětů nebo jaderná elektrárna, se samozřejmě ostře sleduje úroveň záření. Přísná mezinárodní měření ověřila, že dukovanský personál je při práci v elektrárně ozářen tak málo, že tato úroveň je nejen hluboko pod přípustnými hygienickými limity, ale ve srovnání s tvrdou konkurencí ostatních 440 energetických reaktorů, které jsou v provozu na celé planetě, patří k úplně nejlepším na světě.
Kdybyste si postavili stan v areálu elektrárny (jako že vám to ale nikdo nedovolí) a trvale v něm bydleli, dávka záření, které byste byli vystaveni, se zvýší o stejný díl, jako kdybyste se ve vašem nynějším bydlišti přestěhovali o jedno poschodí výše (kde je vyšší podíl kosmického záření)…
Rosnička zelená (Hyla arborea) je jediným u nás žijícím druhem rosniček. V oblibě má nižší polohy s listnatými lesy. Nejčastěji ji zastihneme sedět na listech nebo větvích stromů a keřů poblíž vodních nádrží, kde ji snadno přehlédneme. Je to drobná žabka, dosahuje velikosti okolo 4 centimetrů. Bývá zeleně zbarvená, ale pomocí barvoměny se dokáže přizpůsobit okolí a změnit barvu od okrové až po tmavě hnědou. Tuhle jsme zastihli u malého jezírka na pozemku JE Dukovany letos v červnu.
Kudlanka nábožná (Mantis religiosa) patří v České republice mezi zvláště chráněné živočichy. Mezi nimi je zařazena do skupiny kriticky ohrožených. Málokterá obec se může pochlubit jejím výskytem. Na pozemku průmyslových podniků je pak její nález zcela unikátní. Můžete ji pozorovat například v Jaderné elektrárně Dukovany.
V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...