Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Za co můžou GENY?

V dnešní době se mnoho lidí ohání frází: "Mám to přece v genech". Ale co v nich skutečně má a kde je hranice možností genů působit jak na naši anatomickou stavbu, tak na psychickou stránku osobnosti?

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

Již v roce 1865 publikoval Johan Gregor Mendel své poznatky o dědičnosti rostlin. Ale ve své době zůstal nepochopen. Až pozdější pokusy jeho teorii potvrdily. Velký převrat v genetice nastal v roce 1953, kdy Watson a Crieck popsali strukturu molekuly DNA. Od tohoto zlomového okamžiku až dodnes nabírá výzkum genů na síle.

Tajemství DNA
Abychom alespoň částečně došli avizovanému problému na kloub, musíme se ponořit do víru spleti mnoha miliard atomů tvořících složité molekuly nukleové kyseliny, z nichž neznámější a prakticky nejdůležitější je dvojšroubovice molekuly deoxyribonukleové kyseliny (DNA). Ta (přesněji její úsek = gen) je základní jednotkou pro vědu zvanou genetika. Všechny molekuly DNA jsou vytvořeny z nukleotidů se čtyřmi druhy bází (adenin, guanin, cytosin, thymin), ale přesto je každá jiná; má jiné pořadí nukleotidů, jinou tzv. primární strukturu. A právě zde jsou genetické informace organismu uloženy. Že v molekule určitá data jsou, ale ještě neznamená, že musí být bezpodmínečně použita k výrobě dané bílkoviny sloužící k výstavbě buněčné tkáně. Existují takzvané aktivátory a receptory, jenž znesnadňují či znemožňují čtení genu. Proto není podmínkou, když má můj otec vousy, že je budu mít také.

Za co mohou enzymy...

Nejčastěji syntetizovanou bílkovinou jsou enzymy. Každý enzym v buňce umožňuje vykonat určitou biochemickou reakci. Soubor všech genů buňky (genom) tak určuje průběh všech jejích procesů látkové přeměny. A z látkové přeměny každého organismu vyplývají všechny jeho dědičné znaky (morfologické, funkční, popř. psychické). Základním předpokladem pro utvoření kteréhokoliv dědičného znaku organismu je tedy schopnost určité biochemické reakce v jeho buňkách. Biochemické znaky každého organismu jsou primární a všechny ostatní z nich vyplývají.

 

Lze na geny vyzrát?
Vše ale nelze svést pouze na enzymy a jejich reakce. Je sice pravdou, že dané vnější znaky zřejmě silou vůle nezměníme, ale lidská psychika je schopna jedné převratné vlastnosti - učit se. Španělskými vědci bylo pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) dokázáno, že u analfabetických žen je odlišné uspořádání mozkových struktur oproti ženám, které se v raném věku naučily číst a psát. Toto je přímý důkaz, že můžeme učením (i nevědomě) ovlivňovat stavbu buněk ve svém těle. V některých oblastech je vliv dědičnosti (genů) větší než je vliv učení, v jiných je tomu právě naopak. Dědictví, které si sebou neseme, může být jak dobré, tak zlé. Jsme žárliví, sobečtí, dokážeme vraždit, zabíjet; na druhé straně ale také obětaví, soucitní, tvořiví, empatičtí… Nemáme-li zničit svou přirozenost, jenž nám byla dána dlouhou evolucí, nelze genetickými úpravami odstranit veškeré lidské neduhy. Je možné je ale dobře pochopit a podle svého pochopení se chovat.

Michal Šimíček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail