Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Zvířata v ohrožení - Bobr Evropský

Až jednou v podvečer zavítáte do mlžných lužních lesů k zákrutám tajemných starých říčních ramen, může se stát, že zahlédnete stvoření ne nepodobné dvěma kresleným postavičkám z oblíbeného Večerníčku. Na první pohled se možná bude zdát, že po hladině pluje dřevěná kláda, ovšem když vystrčí hlavu a placatý ocas, je všem jasné, že jde o bobra.

Fotogalerie (1)
Bobr evropský (Zdroj Shutterstock)

V dřívějších dobách obývali bobři téměř celé území Eurasie. Od pradávna však byli tito strážci vodních toků loveni nejen pro svou jemnou a nebývale hustou kožešinu, ale také díky obsahu bobří žlázy (tzv. bobrovině), jež byla opředena mnoha pověstmi o zázračném léčivém působení. U nás byl poslední jedinec chycen roku 1882.

Bobři se vrací!
Později se ale český člověk naštěstí umoudřil a začal bobry do své krajiny vracet. První bobři byli vysazeni v letech 1992–1994 v okolí Olomouce. Ještě předtím byly pozorovány ojedinělé skupinky na řekách zejména v povodí Labe, Moravy a Divoké Orlice v Orlických horách. Tito bobři se k nám zřejmě dostávali z Německa a Rakouska, kde byli již v polovině 20. století vypouštěni z umělých odchovů. Dnes se teritorium rozšíření bobrů v České republice pomalu rozšiřuje i do dříve pro většinu chráněných druhů zcela nepřístupných území, jako jsou úseky řek v zemědělsky intenzivně využívané krajině střední a jižní Moravy. Omezeními jsou pouze zpevněná koryta řek a kameninové náspy silnic.
Skutečnost, že se bobři zdržují i v těchto hustě osídlených a civilizací silně ovlivněných územích, vyvrací často interpretovaný omyl, že jsou tito chlupatí tvorové vázáni na čistou vodu a nepoškozenou krajinu. Možnost obývání tak široké škály ekosystému zajišťuje bobrům jejich vysoká specializace na vodní prostředí a množství adaptací, které jim umožňují spolu s všestranně využitelnou stavbou těla také formovat různé způsoby života.

Bobři staví hrady
Bobři žijí v trvalém rodinném svazku, který tvoří monogamní pár a mláďata dvou generací. V každé sezoně se samici rodí 2–7 potomků, kteří se dožívají 15 až 17 let. Jsou plně osrstění a váží okolo 0,5 kg. Rostou velmi rychle a již za tři měsíce dosáhnou hmotnosti 4 kg. Převážnou složku bobří potravy zaujímají vodní i suchozemské rostliny a mladé větvičky. K známému ohryzávání stromů se uchylují až v zimním období, kdy je ostatních zdrojů obživy nedostatek. Přesto však ročně spotřebují neuvěřitelné množství 4 000 kg dřeva i s kůrou. Živí se ale pouze lýkem a tvrdou dřevní hmotu vyplivují.
Své nory bobři opouštějí za soumraku a jejich aktivita přetrvává do časných ranních hodin.
Nejznámější typem bobřího obydlí jsou jejich hrady a hráze. Ty ovšem budují pouze pokud není v okolí dostatečně vysoký a pevný břeh, ve kterém si hloubí hluboké nory.
Když staví bobři svůj hrad, porazí nejprve několik vzrostlých stromů, jež slouží jako opora a výztuha celé pevnosti. Poté přidávají stále menší a menší větve, a až je jimi celý komplex skrz na skrz prošpikován, vykoušou v něm chodby a celou hráz utěsní bahnem a blátem. Tak vznikne ohromná vodní tvrz, která zadržuje vodu a chlupatí stavitelé se v ní cítí bezpečně.

Setkejte se s bobrem!
Nebudete-li při čekání na setkání s bobrem příliš hluční, máte velkou naději, že se vám brzy zjeví. Bobři se totiž většinu času zdržují na hladině nebo se pohybují v okolí břehů. Potápí se pouze v případě ohrožení, ale bohužel na dost dlouho – bobr vydrží pod úrovní vodní hladiny až dvacet minut. Před svým úprkem varují ostatní hlasitým plesknutím hbitým a placatým ocasem o hladinu. Poté byste už na jejich návrat čekali marně, protože bobři dokáží pod vodou doplavat až do vzdálenosti 100 m.

Michal Šimíček
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail