Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Leksell Gamma Knife Perfexion

Švédská firma Elekta představila zcela nový typ Leksellova gama nože. Jde o absolutní novinku v oblasti stereotaktické radiochirurgie. Nový gama nůž PERFEXION je plně automatizovaný a tudíž představuje rychlejší a pohodlnější léčbu pacientů s nádory a jinými chorobnými ložisky v mozku.

CO SE ZMĚNILO?
Oproti svému předchůdci C nebo 4C (viz článek v Třetím pólu 2/03) má PERFEXION větší akční rádius, a proto by měl podle výrobců bez problémů dosáhnout na cíl kdekoli v hlavě, krční páteři a v krční oblasti.

„ROBOTICKÉ LŮŽKO“
Na rozdíl od typu C nebo 4C, kde nastavoval pacienta do ozařovací polohy robot APS (automatický poziční systém) nebo se pacient nastavoval manuálně, zde nastavuje pacienta pouze samotné ozařovací lůžko! Pohybuje se ve všech směrech a díky většímu prostoru uvnitř radiační jednotky „dosáhne“ i na ta nejvzdálenější místa.

RADIAČNÍ JEDNOTKA
Zdrojem záření je i nadále kobalt – 60Co, avšak zdrojů je jen 192. Systém kolimátorů je uspořádán do osmi segmentů. Každý segment se může pohybovat nezávisle na ostatních a určuje průměr vycházejících paprsků, které jsou fokusovány a v izocentru vytvoří ohnisko o průměru 4, 8 nebo 16 mm nebo se segment úplně uzavře. Pokud je segment uzavřený, tak z této „osminy“ nevychází žádné záření a chráníme tím oblasti, kde by ozáření napáchalo nějakou škodu. Segmenty lze pohybovat plynule v průběhu léčby, čímž se léčba ohromně urychlí.

„STAVĚNÍ SNĚHULÁKA“
I tak se dá ozařování pomocí různě velkých izocenter přirovnat. Při plánování léčby se cílový objem vlastně „vyskládává“ jako puzzle z kuliček o třech možných velikostech – 4,8 a 16 mm. „Kuličky“ lze libovolně kombinovat, a to znamená, že z nich lze „vyskládat“ = ozářit cílový objem o jakémkoli tvaru – třeba i již zmíněného sněhuláka! Na tomto principu pracují všechny typy Leksellova Gama nože a jiné izocentrické ozařovací přístroje.

LEKSELLŮV STEREOTAKTICKÝ RÁM
Tak jako u starších verzí i zde je nedílnou součástí systému také rám, který se připevní na hlavu čtyřmi šrouby v místním znecitlivění.

CO DODAT?
Přínos tohoto zařízení je ohromný, nejen tím, že se léčba velmi urychlí. Léčba také představuje menší radiační zátěž a je možné ozářit i místa dříve nedostupná. Kdoví – možná se jednou tohoto přístroje dočkáme i u nás…

Další informace na http://www.elekta.com .

Michal Schmitt
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail