Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Poniklec

Jaderná elektrárna Dukovany je zřejmě nejzápadnější elektrárnou v Evropě, v jejímž okolí je možno spatřit krásné květy silně ohroženého koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis). Třebíčsko totiž tvoří západní hranici jeho rozšíření. V Čechách se vyskytují pouze odlišné druhy koniklece. Všechny však mají podobný tvar květů, chlupaté listy a ochmýřená semínka.
Zajímá vás, jak vznikl název této rostliny? Po vymizení staršího českého slova „poniklý“ (svěšený, povadlý) byl její původní název (poniklec – tj. rostlina se svěšenými květy) nahrazen zkomoleninou „koniklec“. Název „poniklec“ se dodnes používá na Slovensku. Na zaniklé české slovo nám zůstala vzpomínka jen v názvu obce Poniklá.
V minulosti se prý kořen koniklece velkokvětého úspěšně využíval k léčení morové nákazy. Dnes je tato rostlina vzácnou ozdobou našich jarních luk. Je ozdobou i čistého životního prostředí Dukovanska. Za tu krásu ochrana přírody určitě stojí.

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail