Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Rekultivacemi společnost prokazuje svou schopnost využít přírodní zdroje a přitom dalším generacím zachovat pestrou a obyvatelnou krajinu. Do obnovy krajiny po těžbě uhlí se od počátku 90. let investovalo z veřejných i soukromých zdrojů více než 51 miliard korun. Jen na území severočeské hnědouhelné pánve – dnes spíše nově zvané Mostecká pánev – byla v letech 1950-1999 dokončena rekultivace na ploše 9 570 hektarů, z toho na 4 480 ha tzv. zemědělskými rekultivacemi, na 4 591 ha rekultivacemi lesnickými, na 200 ha rekultivacemi hydrologickými a na 782 ha tzv. ostatními rekultivacemi. Ne vždy však rekultivace probíhají z hlediska přírodních zákonů optimálně. Dobrým příkladem a šancí pro budoucnost je využití tzv. rekultivace přírodě blízké.
Pokud jde o severočeskou hnědouhelnou pánev, roku 1908 byla v Duchcově z podnětu Zemské zemědělské rady zřízena Rekultivační expozitura, která roku 1910 uspořádala první českou konferenci zabývající se problematikou rekultivací. Její účastníci kromě jiného konstatovali, že tehdy (tzn. již před sto lety) bylo na Duchcovsku, Mostecku a Chomutovsku těžbou postiženo 6 175 ha půdy. Rekultivováno ale bylo jen 448 ha, tj. méně než jedna třináctina.
Poněkud nestandardní etapou v historii rekultivací je první světová válka, kdy Rekultivační expozitura organizovala využívání válečných zajatců pro zalesňování tzv. pinek, tj. propadlin vzniklých následkem hlubinné těžby. Motivací expozitury byla jednoznačně nízká cena práce zajatců – „stála“ pouze 20 haléřů na osobu a den.
Meziválečné období bylo charakteristické opakovanou snahou o prosazení rekultivačního zákona. Ten se však podařilo prosadit až o desítky let později, v roce 1957.
V šedesátých letech se prosadilo využívání skrývkové ornice k zemědělské rekultivaci vytěžených důlních děl. Před započetím těžby totiž bývá z dotčeného území do určité hloubky odstraněna vrstva úrodné zeminy – skrývky. K jejímu efektivnějšímu využití vedlo především tehdejší vládou vyžadované rozšiřování plochy orné půdy. Náklady na rekultivace představovaly v šedesátých letech podle zápisu z jedné ze schůzí Národního shromáždění Československé republiky 1,5 % z hodnoty vytěžené suroviny. V lesnických rekultivacích se postupně začíná využívat širší sortiment dřevin zahrnující nejen nenáročné přípravné dřeviny, ale i dřeviny meliorační a cílové – tedy takové, jejichž pěstování poskytuje dostatečně vysoké zisky. Roku 1976 československé Federální shromáždění schválilo zákon nařizující direktivní uplatňování zemědělských rekultivací na úkor všech ostatních.
Od osmdesátých let se při rekultivacích začíná uplatňovat nový prvek zvaný sociálně vstřícná rekultivace. V jejím rámci těžební společnosti na rekultivovaných plochách vystavěli například autodrom, hipodrom, golfové hřiště, malé letiště apod. Problémem je, že podobné drahé investice ukrajovaly a ukrajují podstatnou část z prostředků určených pro obnovu velkých ploch krajiny, na kterou pak samozřejmě zbývá mnohem méně peněz.
V devadesátých letech se objevují první pokusy o tzv. ekologický přístup k rekultivacím. Před ornou půdou dostává přednost rekultivace lesnická. Objevuje se rekultivace hydrologická, tj. vytváření nejrůznějších vodních ploch, mokřadů a jiných vodních ekosystémů. Značně populární se stává tvorba velkých několikasethektarových jezer v jamách vytvořených těžbou hnědého uhlí. Některé vytěžené plochy slouží i k výstavbě nových obytných celků či průmyslových komplexů. Pokud jde o zákonné normy, roku 1988 byl schválen dodnes platný horní zákon. Druhý velmi významný legislativní krok byl učiněn roku 1991, kdy byl schválen zákon ukládající těžebním společnostem vytvářet rezervu na sanace a rekultivace.
Ještě však stále něco chybí – tzv. rekultivace přírodě blízká.
Kromě nízké estetické hodnoty je tento přístup nesmírně drahý. Je samozřejmé, že v místech rozsáhlejších těžebních jam je třeba obnovit infrastrukturu. Nicméně zejména pro menší těžebny platí, že mnoho finančních prostředků by se mohlo ušetřit, pokud bychom více důvěřovali regeneračním schopnostem přírody. Řada ploch je totiž schopna obnovit se sama. V opuštěných lesních pískovnách již po několika málo letech úspěšně roste nálet borovic, bříz a jiných dřevin, na podmáčených místech se tvoří cenné mokřady, které jinak v dnešní zemědělské krajině velmi chybějí. Do deseti let se vytvoří souvislý vegetační kryt na všech těžbou postižených místech s výjimkou největších povrchových dolů měřících desítky kilometrů čtverečních. Přesto jsou těžební společnosti nuceni postupovat podle rekultivačních plánů schválených ještě před zahájením těžebních prací. Ty jim striktně přikazují dodržet technokratická pravidla – v souladu s nimi většinou po pár letech vybagrují již vzrostlé náletové stromky, různorodou plochu přemodelují do monotónních tvarů, odvodní případné mokřady, na povrch nanesou organický materiál a vysázejí do pravidelných řádků stromečky. Přirozeně vzniklé ekosystémy jsou tak zničeny, navezený organický materiál podporuje růst ruderálních druhů rostlin, jakými jsou kopřivy nebo třtina křovištní. Po čase hostí technicky rekultivovaná důlní díla – v porovnání s těmi, které byly ponechány tzv. přírodě blízké rekultivaci – několikanásobně méně druhů rostlin a živočichů.
Na rozdíl od České republiky je v některých státech Evropy povinný podíl přírodě blízkých rekultivací zakotven přímo v zákoně. Zastánci přírodě blízkých rekultivací přitom nejsou jen ekologové, ale dokonce i zástupci těžařských organizací. Přírodě blízké rekultivace jsou totiž mnohem levnější než nákladné vyrovnávání terénu, likvidace náletu, navážení zeminy a výsadba nových stromků z lesních školek. V současné době u nás k přírodě blízkým rekultivacím dochází vesměs jen v prostorách chráněných krajinných oblastí, výjimečně i jinde. Zemědělská či lesnická produkce má bohužel stále právně přednost před ekologií. Zdá se však, že na obzoru jsou změny našeho právního řádu, které by přírodě blízké rekultivace s technickými úředně přinejmenším zrovnoprávnily a umožnily by tak jejich větší rozšíření i mimo chráněná území. Samozřejmě, nemělo by dojít k druhému extrému, tj. k výlučnému používání přírodě blízkých rekultivací.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...