Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 310

Hlubokomořský úlovek

Hlubiny podmořských kaňonů jsou temná, pustá místa a pokud nejsou vyhřívány hydrotermálními prameny, nedá se očekávat, že by překypovaly životem. O to překvapující byl průzkum kaňonu Kaikoura u východního pobřeží Nového Zélandu.

Fotogalerie (7)
Úlovek z podmořského kaňonu Kaikoura

Vědci Craig Smith z Hawaiské university a Ashley Rowden z Novozélandského institutu pro výzkum vody a ovzduší sice nějaké živočichy očekávali, protože do kaňonu se za potravou potápí velryby, ale výsledek předčil jejich představy. V nabraných vzorcích bylo až stokrát více bezobratlých živočichů, než se dosud z podobných hloubek podařilo vylovit. Jednalo se o cca 10-15 cm velké zástupce sumýšů, rypohlavců, mnohoštětinatců a sumýšovců. Všichni živočichové se živí částicemi, spadlými na mořské dno z menších hloubek, případně bakteriemi hodujícími na tomto biologickém odpadu. Vědci zaznamenali rovněž přítomnost dravých ryb, které se pravděpodobně těmito bezobratlými živí.

Lze předpokládat, že podmořských míst takto překypujících životem je na Zemi více. Vzniklý ekosystém zřejmě přitahuje další a další živočichy zapojující se do potravního řetězce a vytváří se tak místo, ve kterém mohou nacházet potravu a úspěšně se rozmnožovat i tvorové, kterým by jinak v chudších oblastech hrozilo vymření. Neobjevené hlubokomořské pokladnice biomasy jsou tedy důležitými oblastmi pro spoustu živočišných druhů.

Edita Bromová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail