Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Fotovoltaické elektrárny rostou jako houby po dešti a zabírají v krajině veliká území. Jak se s tím vypořádává příroda? Respektive – jak jí v tom člověk může pomoci? Dobrým příkladem jsou opatření na ochranu dnes ohrožených druhů mravenců při výstavbě fotovoltaické elektrárny (FVE) Ralsko.
Území elektrárny o rozloze několika hektarů zabralo v opuštěném bývalém vojenském prostoru pestrý ekosystém. Navzdory tomu, že FVE jsou dočasnou stavbou s předpokladem fungování po dobu 20 let, vynasnažil se majitel elektrárny, ČEZ Obnovitelné zdroje, s. r. o., aby byly zásahy do přírody co nejmenší. Elektrárna musí být oplocená, aby jedinci živočišného druhu Homo sapiens solární panely nerozkrádali. Plot by však neměl bránit volnému pohybu menších obratlovců (např. zajíců nebo ježků) a proto měl v oplocení vytvořeny prostupy. V areálu najdeme také hromádky kamenů, určené k vyhřívání a rozmnožování plazů a nově vysazené trnité keře v okrajových částech areálu FVE. Specifickým oříškem bylo řešení soužití elektrárny a zvláště chráněných ohrožených druhů mravenců Formica pratensis a Formica polyctena.
Při zahájení přenosu se nejprve odebrala vrchní část mraveniště, následně byla vykopaná jeho spodní podzemní část do hloubky podle jednotlivých případů asi 40‑80 cm. Každá část mraveniště se umístila zvlášť do kontejnerů svíkem, v nichž se převážela na náhradní lokality. Dbalo se také o to, aby nedošlo k udušení mravenců hlínou. Na novém místě byla pro každé mraveniště vykopána jáma, kam se uložila nejprve spodní část mraveniště, na níž se nasypala jeho horní část. Celá akce trvala jen několik málo dní. Poté odborníci až do podzimu nové lokality průběžně sledovali. K velké radosti všech zúčastněných se všechna mraveniště „uchytila“ a zůstala v neporušeném a z hlediska dalšího vývoje fauny a flory zajištěném stavu.
Projekt přenášení sídlišť zvláště chráněného ohroženého mravence Formica pratensis a Formica polyctena je v ČR ojedinělý a neobvyklý jak svou celkovou povahou, tak i zvolenými prostředky, postupy a důsledností. Stal se vzorovým modelem postupu i pro další subjekty stavějící FVE v ČR.
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.
V lidských buňkách se k produkci proteinů používá pouze malá část informací zapsaných v genech. Jak buňka vybere ty správné informace? Velký molekulární stroj zvaný ...
Do rubriky "Od čtenářů" jsme zařadili článek od pana Vladislava Černého, tč. studenta U3V, jehož celoživotním chlebem byly železnice včetně nejmodernějších projektů.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.