Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 297

Emise CO2 posouvají nástup nové doby ledové

Příští doba ledová by správně měla nastat do 1500 let. Díky vysokým emisím oxidu uhličitého (CO2) se tak ale nestane a další doba ledová se odsouvá. Tvrdí to tým vědců, jehož zjištění zveřejnil vědecký časopis Nature Geoscience.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Vědci pod vedením Luka Skinnera z univerzity v Cambridge se snažili najít meziledová období, která v minulosti byla v maximální míře podobná současným podmínkám. Z různých údajů vyplývá, že taková situace nastala na Zemi zhruba před 780 tisíci lety. Vědci se domnívají, že tehdy byl přechod do doby ledové doprovázen střídavým oteplováním a ochlazováním severní a jižní polokoule a narušením cirkulace oceánských proudů.

Analogie s dneškem

Pokud analogie dneška s tehdejší dobou sedí, pak by přechod na dobu ledovou měl začít během následujících 1500 let. Tedy za předpokladu, že by úroveň CO2 byla na „přirozené“ úrovni. Vědci jsou však přesvědčeni, že kvůli lidmi vypouštěnému CO2 se tak nestane.

Podle Skinnera by nástup další doby ledové mohl způsobit jen určitý dlouhodobý proces, který by koncentrace tohoto skleníkového plynu výrazně stlačil dolů. Společně s kolegy spočítal, že pro příchod doby ledové by musela koncentrace CO2 klesnout pod 240 ppm (miliontin – parts per million). Současná úroveň je okolo 390 ppm objemových.

Emise COmají výdrž
Jiní vědci poukazují na to, že i kdyby lidé emise CO2 okamžitě přestali vypouštět, jeho koncentrace by zůstaly zvýšené po dobu nejméně tisíce let. V oceánech je také naakumulováno dostatečné množství tepla k významnému rozpouštění ledovců a zvýšení mořské hladiny. Doby ledové a meziledové jsou dále ovlivňovány změnami v oběžné dráze Země, jejich účinek popsal před sto lety srbský vědec Milutin Milankovič. Tzv. Milankovičovy cykly sledují vzájemnou pozici Země a Slunce, včetně vlivu sklonu zemské osy, a jejich vliv na množství tepelné energie, která dopadne na planetu. Perioda těchto cyklů je v desítkách tisíc let.

Jak přesně probíhá změna klimatu z teplých meziledových dob na doby ledové a zase zpět každých sto tisíc let, ale není dosud přesně známo.

Více informací na: http://www.bbc.co.uk/news/science‑environment‑16439807


Milutin Milanković

Narodil se 28. května 1879 v Dalji u Osijeku a zemřel 12. prosince 1958Bělehradu. Vystudoval techniku ve Vídni a pracoval jako inženýr při budování přehrad, mostů, viaduktů a akvaduktů z vyztuženého betonu. Pak přednášel na univerzitě v Bělehradu a od roku 1912 se zabýval základním výzkumem klimatu Země. 1920 vydal monografii s názvem Matematická teorie tepelných jevů vyvolaných slunečním zářením. Klimatologická příručka, ke které napsal úvod s názvem Matematické učení o podnebí a astronomická teorie změn klimatu, vyšla v roce 1930. Napsal do ní čtyři sekce vyjadřující jeho teorii pohybu zemských pólů a jeho teorii glaciálních period (Milankovičových cyklů). Teprve 60. a 70. léta přinesla poznatky z výzkumu hlubokomořských sedimentů, které jeho teorii potvrzují.
(Zdroj: Wikipedie)

Podle Richard Black, BBC News

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail