Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Tis (Taxus baccata) kdysi býval běžnou ozdobou našich lesů, avšak lidským přičiněním byl téměř vyhuben. Poslední zbytky jeho populace se zachovaly většinou jen v těžko přístupném terénu, kde lesníci intenzivně nehospodaří. Silně ohrožený chráněný tis červený zná dnes většina lidí pouze z parků v jeho zahradní a vegetativně množené podobě. Proto je dobrou zprávou, že se letos stal dřevinou roku.
Tis červený je v mnoha směrech zajímavý. Patří mezi dvoudomé rostliny, to znamená, že jsou tisové stromy buď samčí (mají prašníkové květy produkující pyl), nebo samičí, na kterých se vyvinou semena. Jen zřídkakdy se na tisu určitého pohlaví objeví i květy pohlaví opačného. Ačkoli patří mezi jehličnany, neobsahuje pryskyřici a marně bychom na něm hledali šišky. Jeho hnědá, asi 6‑8 mm dlouhá soudečkovitá semena jsou uložena v ohnivě červených (popř. žlutých) útvarech, které připomínají bobule a nazývají se míšky (arillus) – obr. 1 a 2.
Podle výsledků šetření z let 2007 až 2010 rostl tis původně na většině území našeho státu. Kromě dnešních původních zbytkových populací o tom svědčí i četný výskyt souvisejících místních jmen– zjistilo se jich na 290. O původnosti výskytu tisu vypovídají i různá historická data, ať již archeologické či vzácné palynologické nálezy (výskyty pylu), herbářové položky nebo literární doklady.
V ČR bylo zjištěno 12 719 původních tisů. Kromě toho se mezi tisy kulturního původu vyskytují i staré stromy u venkovských usedlostí, o nichž lze předpokládat, že pocházejí z původních populací. Celkový počet ověřených tisů (včetně tisů kulturního původu) vyšších než 1 m, které vznikly generativní cestou, se blíží 17 tisícům.
Z přirozeně se vyskytujících tisů jich téměř polovina roste na Křivoklátsku v okolí Berounky a jejích přítoků. Druhým nejvýznamnějším územím je Drahanská vrchovina, kde se na přirozených stanovištích zachovalo 2 470 původních tisů s největší koncentrací v lokalitách Pustý a Suchý žleb, Macocha a okolí Skalního Mlýna. Ve třetí největší koncentraci ležící v Povltaví roste na více lokalitách mezi Bojovským potokem u Měchenic a NPR Drbákov‑Albertovy skály u Nalžovického Podhájí okolo 2 260 původních tisů. Ukázky stromů rostoucích v přirozeném prostředí si můžete prohlédnout na obr. 2 a 3.
Tis obvykle vyklíčí po dvou letech. V 1. až 5. roce života přirůstá jen okolo 1 cm ročně, postupně se výškový přírůst zvyšuje a mezi 10. až 20. rokem může v příznivých podmínkách přirůstat dokonce okolo 30 cm za rok. Po 50. roce věku tisy obvykle výškově přirůstají jen velmi málo, sílí však jejich kmen. Průměrná výška tisů v České republice je 7,3 m; výšku 10 m přesahuje 22,5 % tisů a necelé 1 % jich přerůstá 16 m. Nejvyšší v České republice je památný 20 metrů vysoký tis pod hradem Pernštejnem.
Průměrný obvod kmene u nás je téměř 69 cm. Tomu odpovídá i tloušťka 22 cm měřená 1,3 m nad terénem. Celkem 15 tisů však má obvod kmene větší než 3 m, 5 tisů přesahuje svým obvodem dokonce 4 m. Nejtlustší a pravděpodobně nejstarší je památný strom v Krompachu. Je vysoký pouze 11,3 metru, zato jeho obvod představuje 465 cm. Je však dutý a vlastně pouhým torzem původního tisu. Druhý největší obvod 461,7 cm má Pernštejnský tis, který vznikl srůstem dvou kmenů. Ze tří kmenů srostl mohutný památný tis v Domaslavicích v Podkrušnohoří, jehož obvod je 449 cm. Dosahuje výšky 14,5 m a průměru koruny okolo 20 m. Památný samičí tis najdeme ve Skleném v Českomoravském mezihoří – má obvod 433 cm a výšku 14,9 m. Tento tis se bohatě a přirozeně zmlazuje. Obvodu 409,5 cm dosahuje tis v Žilině u Nového Jičína. Nejsilnější tisy si můžete prohlédnout na obr. 5 – 10.
Podobně jako mnohé jiné jedovaté rostliny se tis v minulosti využíval v lidovém léčitelství. Léčila se jím epilepsie, vzteklina nebo parazitární onemocnění A bez pochyb to bylo značně nebezpečné. V těchto diagnózách již moderní medicína tis nevyužívá. Zjistilo se však, že deriváty tisových alkaloidů mohou být využity k léčbě některých druhů rakoviny, např. vaječníků a plic. Jako cytostatikum se tak užívá derivát paclitaxel, vyráběný polosynteticky z baccatinu.
V okolí starých německých usedlostí v Sudetech se často setkáme se starými především samičími tisy, které se obvykle vyznačují zvláště velkými míšky. Tisové míšky se zde v minulosti využívaly jako ovoce, děti je mlsaly, vařila se z nich marmeláda a ze zkvašených se vyráběla pálenka. Pokud se při ochutnávání tisových míšků semeno vyplivne, otrava nehrozí. Akutní nebezpečí otravy nepředstavuje ani spolknutí nerozkousaného semena (autor článku si to na sobě mnohokrát vyzkoušel). Jedovaté části tisu – jehličí, semena, kůra i dřevo – chutnají silně hořce a nepříjemně, takže je malá pravděpodobnost, že by je někdo nedopatřením snědl. Přesto je třeba být opatrný, zejména pokud jde o vždy zvídavé děti.
Právě kvalita dřeva se stala tisu osudnou. Lidé ho již v prehistorickém období využívali k výrobě zbraní a nářadí, později k výrobě nábytku, různých užitkových předmětů a jako stavební dříví na krovy. Především však sloužilo k výrobě luků – jejich kvalita a účinnost vyhrávala bitvy. Proslavili se jimi zejména angličtí lučištníci A první velkou bitvou, jejíž výsledek do značné míry lučištníci ovlivnili, byla roku 1066 bitva u Hastings, kde se bojovalo o anglický trůn. V Čechách známější je bitva u Kresčaku, ve které bojoval a padl i český král Jan Lucemburský. Její průběh významně ovlivnili angličtí lučištníci právě s tisovými luky.
Z tisového dřeva se ve středověku stala strategická surovina, s níž se v Evropě čile obchodovalo. Kvůli vysoké poptávce byl některých oblastech tis zcela vyhuben, jinde se jeho počty značně ztenčily. Areál tisu se rozpadl na izolované fragmenty. Např. v okolí Prahy mezi Davlí a Štěchovicemi se staré silné tisy těžily na krovy ještě v polovině 19. století.
V současnosti tis nejvíce trpí tím, že zvěř okusuje jeho semenáčky. Ačkoli se zpravidla velmi dobře přirozeně obnovuje a mladé stromky dokáží dobře odrůstat (obr. 15), zvěř jej na přístupných místech stačí soustavně likvidovat (obr. 16 a 17). Zanedbatelné nejsou ani škody způsobené ohryzem a loupáním kůry. Zvěř tak dnes patří k nejzávažnějším faktorům, které limitují větší rozšíření tisu v přírodě.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...