Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Nejen divoký kaučukovník, ale i obyčejná pampeliška dokáže zázraky. Šťávy, které produkuje tato žlutá „okrasa“ nepěstěných trávníků, totiž mohou být využity k výrobě přírodní gumové pryže. Než ale majoritní evropský výrobce pneumatik, společnost Continental, ohlásil veřejnosti úspěch svého pilotního programu, pracovali výzkumníci ve Fraunhoferově Institutu pro molekulární biologii a aplikovanou ekologii (IME) rok a půl na plné obrátky. Není totiž pampeliška jako pampeliška.
Ty, vhodné z k syntéze přírodního kaučuku, bylo třeba nejprve vyšlechtit z jejich divoké kazašské předlohy. Ale ani odborníci z IME, když se jim to podařilo, neměli vyhráno. Pampelišky bohaté na surovou gumu bylo třeba namnožit. Nyní, když společnost Continental vyhodnotila celý projekt jako životaschopný, bude následovat pětileté testovací období. Na jeho konci by měla stát nová generace pneumatik vyráběných z materiálu běžně dostupného v celé Evropě.
Zařízení IME v německém Münsteru zatím dokáže produkovat jen jednu tunu přírodní gumy ročně, to by se však v průběhu následujících let mělo změnit. Podepsané smlouvy s několika zemědělskými producenty mají zajistit osev mnohahektarových ploch, což by mělo pro zásobení nově vznikajícího průmyslového odvětví zpracování přírodní gumy z pampelišek stačit.
Specialisté z IME si pochvalují, že nositelem projektu je právě společnost Continental, která počítá s praktickým využitím výsledků výzkumu. Podle nich v současné době nastal správný čas pro přesun technologie z laboratorních podmínek do průmyslové aplikace.
Vývoj zahrnuje i kultivaci dalších variet pampelišek. Problémem je zatím skutečnost, že obsah kaučuku je nejvyšší u rostlin v období květu a cílené urychlování růstu pampelišek ve sklenících nemá z důvodu omezených kapacit zatím dostatečný efekt. I když tedy byla druhá etapa projektu zahájena letos v říjnu, první skutečná „pampelišková“ řada pneumatik má být hotova až v horizontu tří let.
Pampelišky pěstované v Německu mohou nahradit přírodní kaučuk dovážený z plantáží v subtropických zemích. Místo aby se finanční prostředky „vyvážely“ do světa, a vyplácely se na často kontroverzní projekty monokulturních plantáží, mohou podpořit alternativní hospodaření místních zemědělců.
„Vědci z Fraunhoferova Institutu si ve shodě s technology z Continentalu pochvalují, že výsledky jejich výzkumu zvyšují konkurenceschopnost německého automobilového průmyslu, zlepšují bilanci domácí ekonomiky a činí ji méně závislou na dovozu surovin ze zahraničí. Přírodní kaučuk z pampelišek podle nich představuje cenově atraktivnější a efektivnější variantu výroby gumy.
Making Rubber from Dandelion Juice (28.10. 2013)
Pampeliška kok-saghyz – alternativa ke kaučukovníku
Z přibližně 150 druhů popsaných pampelišek se pro průmyslové využití jeví nejvýhodnější druh Taraxacum kok-saghyz, takzvaná kazašská pampeliška. O jejím pěstování pro výrobu přírodního kaučuku se uvažovalo již v Sovětském svazu před druhou světovou válkou, podobně aktivní zájem o ni jevila i německá armáda. Rostlina, která vytváří přízemní růžici s průměrem 15–40 centimetrů k podkladu přitisknutých lístků se od našich středoevropských pampelišek příliš neliší. To podstatné se skrývá uvnitř.
Mléčnice, které tvoří sekundárně spojený trubicovitý systém, jsou soustředěny ve vrstvách floému – lýka. Napočítali bychom jich několik set. Jejich maximální rozvoj nastává před vrcholem období květu. Kaučuk je v latexu mléčnic obsažen v kulovitých granulích s proteinovým obalem, které se ve starších mléčnicích spojují do vláken. Během přezimování dochází v kořenech ke zvláštnímu jevu: vytváří se vrstva buněk s tenkými buněčnými stěnami, která postupně korkovatí. Jakmile započne jarní růst, vnější pletivo postupně odumírá a odlučuje se v podobě gumovitého krajkoví. V této „pochvě“ je obsaženo až 75 % kaučuku vytvořeného v předešlé sezoně. Proto je také důležité sklizeň kořenů správně načasovat – nejlépe během dubna.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.