TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Není snad člověka, který by neobdivoval krystaly. Asi nejznámější a nejpomíjivější nám nabízí voda, ať už jako sněhové vločky, jinovatku nebo v nejrůznějších podobách ledu. Však taky symetrii krystalů v ledu sledoval už před čtyřmi stoletími Johannes Kepler. Dech se nám tají nad krásou drahokamů a téměř nevnímáme obyčejné krystaly soli. Dávní učenci využívali k prvním popisům krystalů geometrii, než se počátkem 20. století podařilo nahlédnout do struktury hmoty prostřednictvím rentgenových paprsků. A protože na letošní rok připadá sté výročí zásadních objevů v oblasti difrakce rentgenového záření, vyhlásilo ho UNESCO Mezinárodním rokem krystalografie.
Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu, a co se dříve mohlo uskutečnit jen na synchrotronech, stává se dnes laboratorní rutinou. Studenti u nás se v současnosti mohou s krystalografií setkat mimo jiné na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde se věnují tzv. práškové difrakci polykrystalických a nanokrystalických materiálů různých druhů, nebo na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze při studiu zbytkových napětí v materiálech, kdy se měří pnutí v povrchové vrstvě materiálu na základě meziatomové vzdálenosti.
Během stovky let si krystalografie doslova prorazila cestu napříč obory a zřetelně míří do stále složitějších biologických struktur nebo k nanostrukturám.
Krystalografii najdeme u základů všech současných přírodních věd. Naše země má v tomto oboru dlouhou tradici a je skvělé, že mezi nejdůležitější a nejznámější osobnosti československé krystalografie patří i žena – prof. Adéla Kochanovská –, jejíž osobnosti byla věnována jedna z přednášek celodenního svátečního semináře v Akademii věd.
Oproti tradičnímu pojetí se stále více prosazuje biokrystalografie. Nově tak vznikla Česká společnost pro strukturní biologii, která se zabývá strukturou lékařsky a biotechnologicky důležitých enzymů. A tímto směrem jistě zamíří i mnoho dnešních studentů, ať už najdou uplatnění v Ústavu molekulární genetiky, Biotechnologickém ústavu AV ČR, biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV, na dalších pracovištích v Brně (CEITEC) a Českých Budějovicích nebo jinde.
Obrázky biologických krystalů lze stáhnout z oficiálních stránek roku krystalografie:
http://www.iycr2014.org/about/media-kit
Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...