Litevské lasery
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
Není snad člověka, který by neobdivoval krystaly. Asi nejznámější a nejpomíjivější nám nabízí voda, ať už jako sněhové vločky, jinovatku nebo v nejrůznějších podobách ledu. Však taky symetrii krystalů v ledu sledoval už před čtyřmi stoletími Johannes Kepler. Dech se nám tají nad krásou drahokamů a téměř nevnímáme obyčejné krystaly soli. Dávní učenci využívali k prvním popisům krystalů geometrii, než se počátkem 20. století podařilo nahlédnout do struktury hmoty prostřednictvím rentgenových paprsků. A protože na letošní rok připadá sté výročí zásadních objevů v oblasti difrakce rentgenového záření, vyhlásilo ho UNESCO Mezinárodním rokem krystalografie.
Technologický vývoj jde nezadržitelně kupředu, a co se dříve mohlo uskutečnit jen na synchrotronech, stává se dnes laboratorní rutinou. Studenti u nás se v současnosti mohou s krystalografií setkat mimo jiné na Matematicko-fyzikální fakultě UK, kde se věnují tzv. práškové difrakci polykrystalických a nanokrystalických materiálů různých druhů, nebo na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze při studiu zbytkových napětí v materiálech, kdy se měří pnutí v povrchové vrstvě materiálu na základě meziatomové vzdálenosti.
Během stovky let si krystalografie doslova prorazila cestu napříč obory a zřetelně míří do stále složitějších biologických struktur nebo k nanostrukturám.
Krystalografii najdeme u základů všech současných přírodních věd. Naše země má v tomto oboru dlouhou tradici a je skvělé, že mezi nejdůležitější a nejznámější osobnosti československé krystalografie patří i žena – prof. Adéla Kochanovská –, jejíž osobnosti byla věnována jedna z přednášek celodenního svátečního semináře v Akademii věd.
Oproti tradičnímu pojetí se stále více prosazuje biokrystalografie. Nově tak vznikla Česká společnost pro strukturní biologii, která se zabývá strukturou lékařsky a biotechnologicky důležitých enzymů. A tímto směrem jistě zamíří i mnoho dnešních studentů, ať už najdou uplatnění v Ústavu molekulární genetiky, Biotechnologickém ústavu AV ČR, biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV, na dalších pracovištích v Brně (CEITEC) a Českých Budějovicích nebo jinde.
Obrázky biologických krystalů lze stáhnout z oficiálních stránek roku krystalografie:
http://www.iycr2014.org/about/media-kit
Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.
V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.
Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.
Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...
V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.