Medicína a přírodověda

Článků v rubrice: 297

Jsou psi opravdu barvoslepí?

Psi vidí svět zvláštním způsobem. Ale není pravda, že by neviděli barvy, i když se tento omyl široce traduje. Vidí barvy stejně jako jejich páníčkové a paničky, jen nevidí tolik odstínů. Uvádí se, že lidské oko je schopno rozeznat až 10 milionů odstínů - díky třem druhům citlivých detekčních buněk  (čípků) na sítnici, které umožňují rozeznat široké rozpětí vlnových délek viditelného spektra. Psi však mají na sítnici jen dva druhy takových detekčních buněk.

Fotogalerie (1)
Já nic, já jen chtěl zjistit, jestli je to barevné taky uvnitř... (foto MD)

Jay Neitz, vědec zabývající se barevným viděním na Univerzitě ve Washingtonu, prováděl různé pokusy se psy a jejich vnímáním barev a došel k závěru, že jejich způsob vidění můžeme přirovnat k tzv. červeno/zelené barvosleposti. U lidí je to nejčastější forma barvosleposti, snížená citlivost na červené světlo vlivem chybějících nebo vadných tzv. dlouhovlnných čípků a nebo snížená citlivost na zelenou barvu vlivem chybějících nebo poškozených čípků citlivých na střední délku vln viditelného světla. Tyto poruchy způsobují problém rozlišovat mezi červenou, zelenou a oranžovou.

Některé barvy si psi umí "domyslet"

To, co většina lidí vnímá jako červené, vidí psi jako tmavě hnědé. Zelenou, žlutou a oranžovou vnímají jako odstíny žluté. To, co lidé vnímají jako modro-zelené, např. vodu, vidí psi šedě, fialové objekty vidí modře. Neitzův výzkum naznačuje, že psi používají k přesnějšímu rozlišení barev určitá vodítka, náznaky. "Dělají to stejně jako červeno/zeleně barvoslepí lidé - červené objekty se jim jeví tmavší než zelené. Proto tmavé jablko označí za červené a světlé za zelené," říká Neitz.

Psi vidí lépe než lidé

To, že lidé vidí víc barev, ale vůbec neznamená, že by měli lepší zrak, než psi. Vědci zjistili, že psi dokážou vidět i ve tmě. Stejně jako u lidí, i psí sítnice obsahuje vedle barvocitlivých čípků také tyčinky. To jsou světelné receptory citlivé na změny světla, tvarů a pohybu. A poměr tyčinek k čípkům je v psím oku mnohem vyšší, než v lidském. Vysoká koncentrace tyčinek umožňuje psům vidět lépe i za slabého osvětlení a také lépe detekovat každý pohyb. Psi mají také za sítnicí odraznou membránu zvanou tapetum, která odráží světlo nezachycené čípky a tyčinkami zpět na sítnici. To pomáhá psům lépe zachytit světelné rozdíly i za šera a tedy např. lovit i v noci nebo provozovat jiné noční aktivity.

Psi a kočky mohou vidět i v ultrafialové oblasti

Spektrum viditelného světla sahá od červené k fialové, za ní jsou pro lidské oko neviditelné ultrafialové vlny. O mnoha zvířatech, včetně psů a koček, je však známo, že v ultrafialové oblasti vidí. K čemu je jim to dobré? Např. sledovat stopy moči (to ocení např. hlodavci), vidět bílá zvířata na sněhu (užitečné pro polární kraje), vidět detaily květů rostlin (to potřebuje hmyz) pod.

Zdroje:

https://www.livescience.com/34029-dog-color-vision.html

http://www.livescience.com/46565-are-dogs-colorblind.html?cmpid=NL_LLM_weekly_2016-5-09-test

https://www.livescience.com/43461-cats-and-dogs-see-in-ultraviolet.html

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail