Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 569

Plovušky

Zásobování odlehlých oblastí elektřinou může být problém. V teplých krajích jej řeší obnovitelné zdroje – např. lokální solární instalace. Ale co daleký sever, kde je třeba několik měsíců v roce tma?

Rusko vyvinulo několik typů jaderných reaktorů, které mohou být umístěny na plovoucích plošinách. Zakotvené v přístavu zásobují město teplem a elektřinou, nebo mohou být snadno přesunuty podél pobřeží zrovna tam, kde se staví nějaké průmyslové zřízení a je potřeba energie. Stejně dobře se mohou využít pro odsolování mořské vody. Jejich design vychází z osvědčených námořních reaktorů pro pohon lodí. Plovoucím jaderným elektrárnám a teplárnám se v Rusku důvěrně říká „Plovušky“.

Vzory
Typ ABV je tlakovodní o výkonu 10 MW, průměr reaktoru je 2,2m, výška 7,5m a je na plošině o výtlaku 2 500 tun.
  Typ VBER má výkon 110 MW, je rovněž tlakovodní, rozměry reaktoru jsou 12,5 m výška a 3,7m průměr a umísťuje se na plošinu 140 × 30 metrů o výtlaku 12 000 tun. Reaktor, průtočné parní generátory a čerpadla jsou umístěné v jedné nádobě.
  Typ KLT-40S je tlakovodní reaktor o výkonu 40 MW, má dva chladicí okruhy, parogenerátor je tvořen systémem „trubka v trubce“. Palivo keramického typu obsahuje uran obohacený téměř na 20 %. Pára vystupující z parogenerátoru má 300 stupňů a může se využít jak na výrobu elektřiny, tak na odběr tepla.
  Plánují se další, s výkonem až 600 MW.

Výhody

Dodávají se jako celek rovnou z výroby, jsou mobilní, vydrží pracovat v nepřetržitém provozu až 15 let bez výměny paliva, na údržbu a výměnu paliva se mohou přesunout do speciálního údržbového střediska, mají však na palubě také vše potřebné pro manipulaci s použitým palivem. Po demontáži lze jejich stanoviště bez problémů uvést do původního stavu. Kombinují ověřené inženýrské řešení z námořních reaktorů s nejmodernějšími reaktory typu VVER.

První
První bude postavena v Severodvinsku v Archangelském zálivu (funkční prototyp se už staví). Bude stát 6 miliard rublů (175 milionů eur) a zásobí elektřinou půlmilionové město. Rusko plánuje, že jich bude na Dálném východě potřebovat asi 30. Další budou umístěné ve Viljušinsku a v zátoce Pevek, všechny na dalekém východě. Plovušky nahradí dosavadní zdroje na mazut nebo uhlí, čímž ušetří každá přibližně 300 000 tun fosilního paliva za rok, 400 milionů krychlových metrů oxidu uhličitého ročně a nebudou emitovat žádné oxidy síry ani dusíku. Rusko nabídlo dodávku plovoucích jaderných elektráren i do Indonézie.

Zdroj: Vjačeslav Beljajev, Nuclear Engineering International.

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail