Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Svazek uměle vytvořených neutrin zasáhl svůj cíl. Urazil cestu dlouhou 295 kilometrů napříč skalami Japonska, aby se nakonec střetl s padesáti tisíci tunami ultračisté vody detektoru Super-Kamiokande.
Mezinárodní experiment T2K (Tokai-to-Kamioka) chce prozkoumat nejtajemnější částečky hmoty, takřka nehmotná a nepolapitelná neutrina. Až dosud vědci zkoumali neutrina vznikající na základě přírodních procesů – neutrina pocházejí z termonukleárních reakcí na Slunci nebo z interakce kosmického záření s atmosférou. Nyní mají zdroj umělých neutrin zásluhou zařízení v japonském Japan Proton Accelerator Research Centre (J PARC). Cílem projektu je kromě jiného výzkum oscilací neutrin. Ta se mění mezi mionovým, elektronovým a tauonovým neutrinem. Oscilace neutrin by mohla přiblížit roli neutrin při vzniku raného vesmíru a také objasnit, proč je v kosmu takový nepoměr mezi hmotou a antihmotou.
Tvorba neutrin v J PARC začíná synchrotronem, který urychluje svazek protonů na energii 30GeV. Protony vygenerují po srážce s terčem proud mezonů (v tomto případě pionů), které se magnety zaměří na cíl. Následně se během letu dlouhým tunelem rozpadají na miony a mionová neutrina. Zatímco všechny částice ve svazku pohltí bariéra na konci tunelu, neutrina si jí ani nevšimnou a letí dál.
Nejprve jsou neutrina prozkoumána detektory umístěnými 280 metrů za výstupem svazku. Aby se ale některá neutrina mohla změnit na elektronová, potřebují k tomu čas a tedy musí uletět delší vzdálenost. Jejich konečným cílem je Super-Kamiokande, obří podzemní detektor neutrin vzdálený 295 kilometrů západním směrem. 25.února 2010 vědci oznámili, že detektor úspěšně zaznamenal umělé neutrino vyslané z J PARC. Výzkumy a honba za tajemstvím hmoty tedy začínají.
Web:
Vše o neutrinech, jejich oscilacích a mnohem více na:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5000
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.