Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Z plavidel poháněných jaderným reaktorem se v minulosti osvědčily jen vojenské lodě a ponorky, z civilní sféry snad jen ledoborce. Proč jaderný reaktor našel na palubách civilních lodí uplatnění právě jen na chladném severu? Jak vypadá ruská flotila jaderných ledoborců?
V souvislosti s politickým napětím v afrických zemích a na Blízkém Východě její význam dnes roste. Výhodou severní trasy je její kratší délka a odpadající poplatky za průjezd Suezským průplavem i zde běžné časové prodlevy. Srovnáme-li délku cesty mezi Hamburkem a Tokijem, získáme tato čísla: Severomořskou cestou přes Behringovu úžinu – 12 456 km, nejkratší cestou Suezským průplavem – 19 932 km, Atlantikem přes Panamský průplav – 22 356 km a Kapskou cestou přes Indický oceán – 26 176 km.
S rozvojem Severní mořské cesty v současné době souvisí hledání nových nalezišť ropy a nerostných surovin. Přepravě těchto surovin z bohatých nalezišť ale brání silné vrstvy sněhu a ledu. Dalším problémem je řídké osídlení i otázka zásobování těžařských stanic energiemi a potravinami, popř. i problematická dostupnost lékařské péče.
Většinu těchto potíží mohou částečně pomoci vyřešit jaderné ledoborce, které mají oproti klasickým ledoborcům mnoho výhod. Používají například palivo s vysokou hustotou energie, což jim umožňuje vydržet na vodě mnoho měsíců. Díky malému objemu reaktoru a paliva mají více prostoru pro zásoby a materiál. Není neobvyklé, aby se jaderný ledoborec vrátil do přístavu pro zásoby až téměř za rok. Časté doplňování paliva v arktických přístavech je pro ledoborce s klasickými motory velkou nevýhodou. Díky velkému výkonu jaderného reaktoru lze navíc lámat výrazně silnější led, některá jaderná plavidla zvládají až 2,9 m silnou ledovou pokrývku.
S jaderným ledoborcem Lenin jsou spojeny dvě události většího významu. První je z roku 1965, kdy při údržbě a výměně paliva došlo k zdeformování některých palivových tyčí. Pozdější vyšetřování ukázalo, že šlo o chybu obsluhy, která vypustila chladicí vodu před tím, než vytáhla všechny palivové kazety. Týkalo se to druhého reaktoru, v němž se vzpříčilo asi 60 % palivových kazet. Rozhodlo se proto z reaktoru palivové tyče vyjmout; ty se poté umístily do speciálního kontejneru, který je dva roky skladoval. Nakonec se kontejner „uložil“ na dno zátoky poblíž Nové Země.
K druhé události došlo v roce 1967, kdy ve smyčce primárního okruhu vznikla trhlina. Aby mohli pracovníci místo úniku najít, museli se probít palicemi přes stínění reaktorů. Přitom reaktor a jeho součásti nevratně poškodili. V té době byl téměř dokončen vývoj nového námořního reaktoru OK-900, a proto se rozhodlo, že původní reaktory se vyjmou a tento nový typ je nahradí. Reaktor a další zařízení včetně parogenerátorů se z trupu vyřezaly a shodily do vody, opět u břehů Nové Země. Celkem šlo o 3 500 tun materiálu.
Do roku 1970 pak probíhala montáž a testy nových reaktorů. Na palubě už byly jen dva, každý o tepelném výkonu 159 MWt. Od tohoto okamžiku ledoborec Lenin sloužil bez problémů až do roku 1989, kdy byl z provozu vyřazen a natrvalo zakotven v Murmansku. Zde od roku 2005 slouží jako muzeum. Během provozu doprovázel ledovými poli Arktického oceánu celkem 3 700 plavidel.
Toto plavidlo dokázalo vytvořit několik rekordů a překvapit svou spolehlivostí a výdrží. V roce 1977 dosáhla Arktika jako první hladinová loď severního pólu a v roce 2000 strávila na moři bez přistání přesně rok. V devadesátých letech minulého století byla Arktika na několik let odstavena a prošla rozsáhlou údržbou a modernizací. Nakonec odpracovala celkem 175 000 hodin, přičemž reaktor byl původně projektován na 100 000 provozních hodin. Během svého působení urazila přes milion námořních mil (tj. přes 1,8 milionu km) a v provozu byla celkem 25 let. Po vyřazení z provozu v roce 2008 opět posloužila vědcům pro zkoumání dalšího prodlužování životnosti jaderných ledoborců. Její další osud je nejasný a rozhoduje se mezi sešrotováním a zřízením muzea, podobně jako v případě ledoborce Lenin.
Ledoborec Arktika zažil jak slavné období jaderných ledoborců, kdy slavil úspěch při prvním dosažení pólu, tak jako období úpadku zájmu o tuto oblast, k němuž došlo v devadesátých letech. Během jeho provozu došlo jen k jedné výjimečné události, a to v roce 2007 kdy požár poškodil několik kabin posádky. Toto neštěstí se obešlo bez ztrát na životech a bez radiačního ohrožení.
Mezi neradostné události patřilo poškození parogenerátoru, které se ukázalo jako neopravitelné. Od roku 1992 byl tedy ledoborec Sibir zakotven a čekal na svůj další osud. V roce 2012 se objevily zprávy o tom, že by ledoborce Arktika, Sibir a Rossija měly být sešrotovány. Boj o zachránění Arktiky a zřízení muzea na její palubě trvá dodnes.
A na závěr ještě jednu technickou zajímavost: trupy ledoborců třídy Arktika jsou dvojité. Vnější je tlustý 2,5 cm a v části, která láme led, je zesílený na dvojnásobek. Mezi stěny trupů je možné napustit přítěž vody, která v některých situacích usnadňuje lámání ledu. Díky tomu dokáží ledoborce třídy Arktika lámat až 2,8 m silný led!
Aktuální informace o jaderných ledoborcích (a jiných jaderných oborech) najdete na webu Atominfo.cz.
3pól o tématu psal v: http://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-energetika/502-treti-generace-jadernych-ledoborcu
Článek převzat se svolením www.atominfo.cz.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.