Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Úspěšný test recyklovaného jaderného paliva REMIX

Recyklované jaderné palivo REMIX z uranu a plutonia prošlo v pětiletým provozním testem a je připraveno k pilotnímu provozu. Cílem paliva REMIX je snižovat spotřebu uranu a uzavírat jaderný palivový cyklus pro lehkovodní reaktory.

Fotogalerie (1)
Palivový soubor pro reaktor VVER-1000 (zdroj ČEZ, www.svetenergie.cz)

V polovině roku 2016 byly do třetího bloku Balakovské jaderné elektrárny vloženy tři palivové soubory VVER-1000 doplněné ke 300 normálním proutkům pěti speciálními palivovými proutky paliva REMIX. 17. září 2021 bylo oznámeno, že tento test byl úspěšný. Během pětileté zkoušky specialisté monitorovali neutronové a další charakteristiky experimentálních palivových souborů. Nebyly objeveny žádné deviace od normálního provozu, což potvrzuje projektové vlastnosti nového jaderného paliva. Zkušební palivové soubory budou ještě podrobněji zkoumány v Research Institute of Atomic Reactors v Dimitrovgradě kolem roku 2023 po jejich ochlazení a snížení nejvyšší úrovně radioaktivity. V další etapě zkoušek se uskuteční pilotní provoz s několika palivovými soubory, které budou obsahovat pouze palivové proutky REMIX.   

Pouze tři vsázky nového paliva za 60 let 

Jaderné palivo REMIX (od Regenerated Mixture) je vyrobeno z uranu a plutonia, získaných ve formě neseparované směsi z již použitého paliva. Uran a plutonium jsou doplněny nízkoobohaceným uranem, aby se získalo palivo se stejnými parametry, jako má normální palivo vyrobené pouze z čerstvého nízkoobohaceného uranu. Díky tomu nepotřebuje reaktor žádné úpravy, aby mohl palivo REMIX používat. Celý cyklus přepracování, recyklace a doplňování může být opakován pětkrát, pokaždé se odstraní odpadní štěpné produkty, které po vitrifikaci budou připraveny k uložení do trvalého geologického úložiště. Z teoretického hlediska by pak nový reaktor mohl být provozován po projektovanou dobu 60 let pouze se třemi palivovými vsázkami, a to díky jejich neustálé cirkulaci. 

V srpnu 2020 byla schválena výstavba úplné výrobní linky pro palivo REMIX. Uran-plutoniové pelety se budou vyrábět v Mining and Chemical Combine v Železnogorsku v Krasnojarském kraji, kde již existuje velký mezisklad pro skladování paliva pro reaktory VVER-1000. Pelety budou zapracovány do palivových souborů v Siberian Chemical Combine v Seversku, Tomská oblast. Až doposud se projekt REMIX zaměřoval na vytváření nové palivové strategie pro reaktory VVER-1000. V Rusku a v zahraničí se ale staví také novější typ reaktoru VVER-1200. 

Zdroj: World Nuclear News, 17.9.2021:  Successful test of recycled  REMIX fuel

Václav Vaněk
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail