Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Earth 300 bude první superjachtou s jaderným pohonem na světě

Projekt Earth300 je nejen první superjachtou s jaderným pohonem na světě, ale má se stát extrémní technologickou platformou pro vědu, průzkum a inovace na moři. Plavidlo bude mít 22 nejmodernějších laboratoří, které budou zahrnovat různé technologie, jako je robotika, internet věcí, umělou inteligenci a kvantové výpočty. Jeho nejpozoruhodnějším rysem je vědecké město umístěné uvnitř velké sféry. Mezi další prvky patří gigantická vyhlídková plošina a high-tech interiér určený pro vědecký výzkum. Pro zájemce o prohlídku Země 300 si bohatí turisté budou moci rezervovat luxusní apartmá již v roce 2025. Energii bude jachta získávat z jaderného reaktoru, který používá roztavené fluoridové soli jako chladicí kapalinu.

Fotogalerie (1)
Projekt futuristického plavidla Earth300 (zdroj Earth300)

Spojené království zahájilo konzultaci o navrhovaných předpisech pro lodě s jaderným pohonem, které by plavidlům plujícím pod vlajkou Spojeného království umožnily využívat jaderný zdroj energie. „Spojené království je odhodláno umožnit přijetí nových technologií, pomocí kterých se výrobci a vlastníci lodí mohou rozhodnout splnit zákonné požadavky týkající se znečištění ovzduší a emisí skleníkových plynů. Proto vytvoří regulační rámec, který bude podporovat lodě s jaderným pohonem jako možností alternativního paliva,“ uvedla britská Agentura pro námořní a pobřežní stráž (MCA). 

Earth300 v číslech

Délka: 300 metrů

Šířka: 46 metrů

Výška: 60 metrů

22 laboratoří

165 členů posádky

160 vědců

20 rezidentů

20 studentů

20 VIP kajut

40 VIP hostů

Zahájení provozu se plánuje již na rok 2025. 

Zcela bez emisí

Pohonnou jednotkou lodi bude reaktor s roztavenými solemi (MSR, Molten Salt Reactor), nová generace atomových reaktorů, která je bezpečná, udržitelná a 100% bez emisí. Námořní verze Molten Salt Reactor bude malá, jen s několika pohyblivými částmi a poskytne udržitelnou, čistou energii pro oceánskou dopravu budoucnosti.

Co o sobě tvůrci projektu říkají

Naše ambice pro Earth300 byly od začátku obrovské: chtěli jsme vybudovat olympijskou pochodeň globální vědy, rozšířit naše znalosti a porozumění vesmíru, a to jak nad, tak pod povrchem oceánu. Náš radikální design – ikonický, inteligentní, esteticky příjemný – je záměrný. Je to 300-metrové plavidlo budoucnosti s dominantou 13-patrové vědecké sféry a konzolovou pozorovací palubou. Naši vědci budou mít k dispozici výjimečné možnosti: umělou inteligenci, robotiku, strojové učení, zpracování dat v reálném čase. Na palubě budeme mít také nejnovější kvantový počítač, první, který se vydá na širé moře. Spojujeme průzkum se vzděláváním, interakce je okamžitá a konstantní. Milujeme život a chceme zajistit, aby lidstvo přežilo budoucnost. Proto vyčleníme místa na palubě pro některé z nejslibnějších mladých studentů z celého světa.

Potřebujeme nový model civilizace, který bude navždy v souladu s přírodou, řídit se jejími rytmy a respektovat přirozené cykly. Earth300 byla koncipována jako katalyzátor, který má inspirovat ekologickou představivost.

Kde se angažujeme

Energetická nezávislost – energii musíme vytvořit z čistých, udržitelných zdrojů s nulovými emisemi uhlíku. Zabezpečení vody a potravin, klimatické změny, vzdělávání, globální odolnost a zdraví. Earth300 slibuje, že bude důležitým úložištěm dat a informací pro celou planetu Zemi. Poskytne otevřenou platformu pro vědu a inovace, ke kterým bude přístup v globálním měřítku.

Sledujte vývoj projektu na Earth 300 I A Global Environmental Multidisciplinary Initiative

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail