Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 584

Detektor radiace z kuchyňské soli

Radiace (ionizující záření) není vidět, není cítit ani slyšet. Proto vzbuzuje obavy. Poplašné zprávy o tom, že se nad Evropou vznáší radioaktivní mrak tu jódu, tu rubidia, klidu nepřidají, zvlášť když běžný laik neví "jak moc" a tudíž "je-li to nebezpečné, či ne". Ověřit si skutečnou radiační situaci můžeme snadno na webu SÚJB (Státní úřad pro jadernou bezpečnost) nebo SÚRO (Státní úřad pro radiační ochranu). O síti včasného zjištění a státním systému monitorování radiace i nových programech zapojení veřejnosti jsme psali v článku Ochrana obyvatel ČR před radiací - MONRAS, RAMESIS, SAFECAST. Nyní se rýsuje další z projektů SÚRO - nízkonákladový pasivní dozimetr pro hodnocení externího ozáření osob.

Fotogalerie (3)
Součásti osobního dozimetru - vnější polyetylenový obal a vnitřní kapsle naplněná cca 170 mg soli. Indikátorem radiace je vnitřní kapsle se solí (foto autorka)

"V případech radiačních nehod nebo krizových situací spojených se zlovolným zneužitím radioaktivních látek (terorismus) může dojít k závažnému ozáření zasahujících osob (policie, hasiči, záchranáři)", říká Ing. Daniela Ekendahl, vedoucí oddělení dozimetrie, SÚRO. "Většina z nich však zatím není vybavena osobními dozimetry, které by umožnily stanovit osobní dávku, jejíž znalost je jedním ze základních požadavků pro účinnou následnou odpovídající lékařskou péči." Plošné vybavení členů záchranných složek klasickými komerčně dostupnými osobními dozimetry, stejně tak jako preventivní instalace klasických dozimetrů prostředí do veřejných prostor nebo životního prostředí, jsou totiž spojeny s nepřiměřeně vysokými náklady na pořízení, provoz i údržbu tohoto systému (řádově jednotky až desítky tisíc korun za kus). Obvykle je dozimetrem vybaven pouze jeden pracovník z týmu, který provádí prvotní průzkum. Pracovníkům SÚRO se podařilo zkonstruovat dozimetr, který rovněž umožňuje měřit míru ozáření, ale stojí pouhé procento obvyklé ceny.

Kuchyňská sůl - jak prosté!

V rámci projektu Nízkonákladový pasivní dozimetr pro hodnocení externího ozáření osob v operačním prostředí se podařilo vyvinout jednoduchý levný dozimetr. Tím je malé plastové pouzdro obsahující běžnou kuchyňskou sůl NaCl, jež po kontaktu s ionizujícím zářením vykazuje luminiscenci, a tu lze snadno v laboratoři vyvolat a vyhodnotit. Z množství uvolněného světla lze vypočítat dávku záření. Dozimetr byl vyvinut ve dvou variantách – jako osobní dozimetr a jako radiační indikátor pro umístění v prostředí. Praktická použitelnost dozimetrů včetně metody vyhodnocení byla experimentálně ověřena. Cena je na úrovni přibližně 1 % pořizovací ceny klasických dozimetrů.

Příklady z praxe, kde by dozimetr mohl mít velký význam

  • Zásah hasičů při dopravní nehodě, kdy havarovaný vůz převážel zdroj záření, např. zdroj používaný pro defektoskopii. Každému ze zasahujících hasičů může být stanovena individuální dávka.
  • Pracovníci celní správy se mohou při své práci setkat s nelegálním transferem radioaktivního materiálu. V případě takové události by bylo možné zjistit jejich individuální dávku.

Vyhodnocení možného ozáření dobrovolných hasičů a celníků

Hasič nebo celník může nosit dozimetr v kapse oděvu. Dozimetr přitom nevyžaduje žádnou údržbu. V případě události s podezřením na možné vystavení radiaci se dozimetr odešle k vyhodnocení do laboratoře SÚRO. Pokud  by k ozáření skutečně došlo, přijmou se v závislosti na velikosti dávky odpovídající opatření, jako je například vyřazení pracovníka z takové činnosti, která by mohla vést k dalšímu ozáření, nebo včasné poskytnutí potřebné lékařské péče u vysokých dávek. Ve speciálních odůvodněných případech může být dozimetr pracovníka vyhodnocován pravidelně. Dozimetr se může použít i pro měření dávky z externího ozáření ve strategicky vybraných prostorách, kde se pohybuje velké množství osob a kde existuje eventuální riziko teroristického útoku (tedy tzv. měkké cíle) - metro, obchodní domy, exponované veřejné prostory. Z výsledku měření dozimetru lze usuzovat na úroveň radiace v prostorách, kde byl umístěn, a přijmout následná opatření.

Zdroje: http://www.suro.cz/pub/Tiskova_zprava_2017.docx

Marie Dufková
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Dominikánská republika vymýtila středomořské ovocné mušky

V rekordním čase se Dominikánské republice podařilo úspěšně potlačit nový vpád středomořské ovocné mušky, vysoce destruktivního škůdce ohrožujícího zemědělskou produkci po celém světě.

Jak se z DNA pozná, kdo je s kým příbuzný?

Testy DNA mohou lidem říci, odkud ze světa pocházejí jejich předkové, či zda jim hrozí rozvoj některého genetického onemocnění. Někdy mohou dokonce pomoci lidem spojit se s rodinnými příslušníky, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail