Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

200 miliard kilowatthodin

Dne 4. března ve 3:47 ráno vyrobila jaderná elektrárna Dukovany právě dvoustou miliardtou kilowatthodinu od svého spuštění v roce 1985. Je to úctyhodný výsledek. Ale dokážeme si vůbec představit, kolik energie to je?

Fotogalerie (1)
Ilustrační foto

· Je to množství elektrické energie, které by vystačilo pro celou Českou republiku se všemi jejími obyvateli i průmyslovými podniky téměř na 4 roky.
· Vyjádřeno v penězích, u koncových spotřebitelů představuje tato energie hodnotu cca 600 miliard korun Je to ale také velká úspora skleníkových plynů z nespálených 200milionů tun uhlí, které by jinak do uhelných elektráren převážel vlak dlouhý 1,5 obvodů zemského rovníku.
· Při výrobě těch 200 mld kWh elektrárna Dukovany vyprodukovala cca 600 tun použitého jaderného paliva, které je možno přepracovat (95% zbytková využitelnost). Na objem je to jen asi 300 m3 (tedy jeden větší sklep - uvědomme si, že uran je těžší než olovo).
· Výkon Jaderné elektrárny Dukovany nahrazuje práci 100 milionů dělníků, kteří pracují nepřetržitě o svátcích ve dne v noci ve 3 směnách.

Petr Spilka
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail