Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Energie, technika, fyzika (19)

Na podzim loňského roku byly vyhlášeny výsledky 5. ročníku soutěže „Česká hlava 2006“. Určitě víte, že se jedná o ocenění mimořádných výsledků dosažených v oblasti vědeckého výzkumu a vývoje. Laureátem ceny v hlavní kategorii se stal prof. Jaroslav Kurzweil z Matematického ústavu AV. Byla tak oceněna celoživotní práce matematika, o kterém se ve zdůvodnění praví, že „… je tvůrcem součtové definice neabsolutně konvergentního integrálu…“
S největší pravděpodobností nemáte ani tušení, o co vlastně jde. To ale vůbec nevadí, profesor Kurzweil ve vašem věku to určitě také nevěděl, každý jednou začínal…
Chcete-li se v dospělosti věnovat technice, měli byste začít s prvními krůčky už v mladém věku. Vybrali jsme pro vás několik „začátečnických“ webových stránek, které vás mohou pro práci technika a konstruktéra zlákat. Nejlépe bude začít jednoduchými papírovými vystřihovánkami. Ty se určitě podaří úspěšně sestavit. Například na stránce www.geoblox.com/freemodels.htm jsou ke stažení plánky vystřihovánek s tematikou geologie. Pro zeměpisný kabinet můžete udělat působivé modely zemětřesení, pohybu tektonických desek nebo řez sopkou. Milovníci kosmonautiky by neměli přehlédnout stránku jleslie48.com. Její sekce „Models for Download“ je rozdělena na tři části. Jsou zde modely kosmických lodí z oblíbených sci-fi filmů, vystřihovánky skutečných kosmických raket, družic a sond. Plánky jsou doplněny spoustou instruktážních fotografií, takže vaše práce na modelech bude jistě úspěšná. Víte, kdo to jsou debrujáři? Na stránce www.debrujar.adam.cz jsme se dočetli, že „…jsou to chlapci a děvčata ve věku 7–14 let a jejich starší kamarádi, sourozenci, rodiče, učitelé, kteří mají zájem o vědu, techniku, kteří stále něco vymýšlejí, objevují a experimentují...“ Podívejte se v sekci „Prezentace klubů“ na stránky jednotlivých debrujárských klubů, které jsou roztroušeny po celé republice. Prohlédněte si třeba prezentaci jednoho z klubů, která má adresu www.sweb.cz/myres a určitě vás zaujme spoustou pokusů a „vědeckých“ akcí debrujárů. Nejnovější informace o stejném klubu jsou na stránce www.cernamirka.wz.cz/kmd.htm.
Na stránce www.todayinsci.com je na spodním okraji obrazovky zcela nenápadný drobounký nápis „Perpetual Motion“. Tento snadno přehlédnutelný odkaz vede na stránku s popisy a hlavně náčrty několika desítek konstrukcí perpetua mobile, které měly popřít platnost zákona zachování energie. Nezůstaňte však jen u těchto ukázek marného snažení. Hlavní téma stránky je mnohem zajímavější. V levém horním rohu obrazovky zvolte měsíc a den a dozvíte se, který významný vědec se tohoto dne narodil nebo zemřel a která významná událost technického charakteru se stala.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail