Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Ve východních Čechách máme nejvýše položené energetické zařízení – trafostanici na Sněžce.
Nejvyšší hora České republiky – Sněžka v Krkonoších – se může pyšnit také nejvýše položenou trafostanicí v Čechách, umístěnou přímo na vrcholku. V roce 2006 prodělala trafostanice kompletní rekonstrukci, které předcházelo delší období příprav a jednání, při nichž bylo dohodnuto její přemístění z České boudy do objektu horní stanice lanovky. Ve výšce 1602 m zásobuje trafostanice elektřinou lanovou dráhu, Českou boudu, poštovnu a zajišťuje záložní dodávky pro objekty na polské straně.
„Původní trafostanici nahradilo moderní zařízení Dribo. Rekonstrukce rozvodny patřila k těm obtížnějším, protože vysokohorský terén nedovoloval použití těžké techniky. Materiál se dopravoval vrtulníky a naši pracovníci často bojovali s nepřízní počasí, celá rekonstrukce včetně přeložení kabelů vysokého a nízkého napětí stála necelé dva miliony korun,“ říká Zdeněk Pavlovič, vedoucí odboru Obnova sítí pro oblast východních Čech ze společnosti ČEZ Distribuce, a. s.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.