Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Energie, technika, fyzika (21)

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Začátek 19. století byl obdobím mnoha zásadních objevů v oboru elektřiny a magnetismu. Posuďte sami:
V roce 1800 vynalezl italský vědec A. Volta první stálý zdroj elektrického proudu – galvanický článek. Roku 1802 při experimentování s velkou baterií Voltových článků objevil anglický chemik H. Davy elektrický oblouk. Kolem roku 1810 předváděl Davy možnost využití elektrického oblouku jako zdroje velmi intenzivního světla. Nemýlil se: o několik desítek let později osvětlovaly obloukové lampy ulice a veřejná prostranství v mnoha městech po celém světě. V roce 1820 zjistil dánský fyzik H. Oersted, že elektrický proud a magnetické pole spolu souvisí. Pár let poté vynalezl Angličan W. Sturgeon první elektromagnet a cesta k vynálezu elektromotoru byla otevřena. Roku 1831 objevil geniální fyzik M. Faraday elektromagnetickou indukci, která se stala například základem konstrukce generátorů v elektrárnách (nebo dynamka na vašem bicyklu). Tak bychom mohli pokračovat až k Edisonovi, Křižíkovi a dalším vynálezcům a objevitelům.
Podívejte se na pár webových stránek, věnovaných jedné významné aplikaci obloukového výboje, bez níž se dnes neobejdou strojaři ani stavbaři. Davyho elektrický oblouk našel v roce 1881 i jiné než osvětlovací využití. Toho roku se poprvé začalo využívat teplo, vznikající současně se světlem, ke svařování kovů. Podrobnosti o historii elektrického svařování hledejte na stránce www.quido.cz/objevy/svarovani.htm (a nezapomeňte si projít i další články, ta stránka je opravdu výborná). Pokud vás problematika svařování zaujme, pokračujte na stránce turnovské střední uměleckoprůmyslové školy konstrukce.webz.cz/sups/6tuko3.html. Budoucí umělečtí kováři zde mají připravený podrobný a přehledný text o způsobech svařování, různých druzích elektrod a o pracovním nářadí a elektrických zdrojích. Modernizace se nevyhnula ani svařování, a proto vznikají i metody zcela nové. Jednou z nich je svařování pomocí výkonného laseru. Základní srozumitelné informace najdete na stránce www.konstrukce.cz/clanek/650-laserove-svarovaniekonomika-a-kvalita.
„Svařovací“ stránky se budou hodit zejména prakticky zaměřeným zájemcům, například studentům průmyslovek nebo domácím kutilům. Mnohem širší záběr může mít stránka s výmluvnou adresou
www.hobbyprojects.com. I když je v podtitulu určena především amatérským elektronikům, nabízí toho víc. Vzhledem k rozsahu upozorníme jen na vybrané sekce, např.:
Online Calculators – desítky kalkulaček a převodníků od klasických verzí přes různé fyzikální výpočty a převodníky jednotek až ke kalendářním a dietologickým výpočtům.
Tutorials – desítky krátkých článků s tématikou elektřiny, elektroniky a elektronických prvků. Jsou určeny jak naprostým začátečníkům, tak i pokročilejším čtenářům. Součástí je také lexikon elektronických pojmů.
Circuits – tři oddíly abecedně uspořádaných odkazů na schémata nejrůznějších elektronických obvodů, které se mohou amatérským elektronikům a kutilům „hodit“. Tato část stránky je neobvykle obsáhlá – odkazů je několik stovek a na cílových stránkách je možno pokračovat v dalším hledání.
Ostatní sekce už jsou specializované opravdu hodně, zejména na programování a aplikace mikroprocesorů v robotických a jiných zařízeních.

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Klíčové strategie pro stálý krevní cukr

Hledáte jednoduché, ale účinné způsoby, jak řídit hladinu cukru v krvi? Nedopustit její kolísání, které má za následek výkyvy ve výkonnosti, únavu a přibývání na váze?

Jak AI změní kvalitu vzdělávání?

V příštích dvou letech se oblast školství jistě dočká převratných změn. S tím, jak se umělá inteligence (AI) stává stále levnější a dostupnější, ...

TerraPower zahájila výstavbu sodíkového reaktoru

Reaktor Natrium1 bude první pokročilý reaktorový projekt v severoatlantickém prostoru, který přešel z fáze návrhu do fáze výstavby.

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail