Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Energie, technika, fyzika (23)

Jedním z významných českých zpravodajských serverů je www.idnes.cz. Přináší zprávy z nejrůznějších oblastí, mimo jiné i o technických novinkách a zajímavostech.

Fotogalerie (4)
Ilustrační foto

Jedním z významných českých zpravodajských serverů je www.idnes.cz. Přináší zprávy z nejrůznějších oblastí, mimo jiné i o technických novinkách a zajímavostech. Tato sekce má adresu technet.idnes.cz a je dále rozdělena do sedmi kapitol. Z nich důkladněji prolistujeme jen kapitolu Věda – Technika. Jejím obsahem jsou kratší či delší články, srozumitelnou a čtivou formou objasňující principy technických zařízení, informující o nejnovějších vědeckých objevech, připomínající významná výročí apod. Většina článků je doplněna kvalitními ilustracemi a odkazy na detailnější informace v odborné literatuře nebo na webu. V průběhu minulých tří let se v archivu Technetu shromáždily stovky článků, uspořádané do tří částí: Vesmír, Reportáže a Technika. Abyste si mohli udělat představu o širokém tematickém záběru, nabízíme stručnou charakteristiku několika článků, které byly zveřejněny v uplynulém roce.

Vesmír

Satelitní snímky Země v téměř reálném čase (4. 1. 2007) – evropská sonda Envisat snímkuje zemský povrch a na „její“ webové stránce jsou stále k dispozici nejaktuálnější snímky Země. Co dělat, když náhodou spadnete do černé díry (24. 5. 2007) – kdyby vás při bloumání vesmírem potkala zmíněná nehoda, nechte si poradit od dvou australských fyziků. Seriál k 50. výročí dobývání vesmíru (28. 8. 2007) – první díl seriálu podrobně popisuje vývoj raketové techniky v období před vypuštěním první umělé družice. Další díly vycházejí vždy po týdnu.

Reportáže

Jak se řídí Pendolino (1. 12. 2006) – unikátní reportáž z kabiny strojvedoucího při jízdě našeho nejrychlejšího vlaku z Prahy do Ostravy. Dlouhé Stráně skrz naskrz (6. 8. 2007) – při letošních opravách a modernizaci se spolu s reportéry podíváte i do míst, která jsou při provozu přečerpávací elektrárny zcela nepřístupná.

Technika

Jak by vypadala Země bez lidí (2. 1. 2007) – není to radostná perspektiva, ale jako sci-fi tento článek určitě za přečtení stojí. První televize (20. 1. 2007) – výborný populární výklad principu mechanické televize, která byla předchůdkyní dnešní televize elektronické. Jak kalkulačka měnila svět (14. 4. 2007) – víte, že před 30 lety patřila kapesní kalkulačka k divům moderní techniky? Prozkoumali jsme jedinou černouhelnou elektrárnu v Česku (16. 7. 2007) – najdete ji v Dětmarovicích nedaleko Karviné. Detailní reportáž odhalí všechna její zákoutí. Vakuová bomba je horší než atomovka (12. 9. 2007) – „Otec všech bomb“ a „Matka všech bomb“, to jsou jména nejnovějších zbraní hromadného ničení. Útěchou pro nás může být, že po jejich výbuchu nedojde k vážným ekologickým škodám…

JaK
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail