Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 262

Nejdelší pohyblivý přívod elektřiny na světě mají v elektrárně Tušimice II

Skutečným unikátem se může pochlubit severočeská elektrárna Tušimice II Skupiny ČEZ. Využívá totiž nejdelší pohyblivý přívod energie na světě. Jeho celková délka přesahuje 600 metrů! Konkurentem jí může být asi jen 500metrové vedení v Singapuru. Jen pro představu: tušimické vedení by stačilo přetnout šest fotbalových hřišť naskládaných za sebou.

Fotogalerie (1)
Pohled na zařízení v elektrárně Tušimice II

Nový přívod je součástí modernizace elektrárny, která ČEZ přijde na 25 miliard korun. Po spojení původně dvou samostatných skládek uhlí do jedné bylo třeba vyřešit dodávku elektřiny pro tři skládkové stroje obsluhující uhelnou skládku o ploše 600 x 50 metrů. Tento technický oříšek vyřešili odborníci ze společnosti Hennlich Engineering (odštěpný závod rakouské společnosti Hennlich Industrietechnik) tzv. energetickými řetězy. Ty přivádějí energii do zařízení (2 mostové nakladače, skládkový stroj), jež „krmí“ elektrárnu uhlím. Unikátní technické řešení nahrazuje původně používané kabelové shrnovačky a navíjecí bubny, jejichž funkčnost negativně ovlivňovaly povětrnostní podmínky.

Energii dodávají tři druhy kabelů: silový, ovládací a optický
Jde o tři jednožilové silové kabely s koncentrickým opletením pro napětí 6 kV, přívodní vyhřívanou a izolovanou hadici, ovládací kabel a optický kabel. Hadice, která je v zimě ohřívána topným kabelem na nezámrznou teplotu, slouží pro přívod vody k systému vysokotlakého mlžení na stroji.

Původní kabelový přívod nahradil systém energetických řetězů i v případě obou mostových nakladačů, které odebírají uhlí ze skládky pomocí korečkového kolesa; to se pohybuje napříč skládkou po dráze dlouhé 50 metrů.

Zařízení je nepřetržitě sledováno kontrolním zařízením
Zařízení skládky je on-line monitorováno. To umožňuje nepřetržitě sledovat stav technologie, především trakční sílu, polohu, čas a mnoho dalších provozních parametrů. Monitorovací zařízení tzv. OP (overload protection) okamžitě zareaguje v případě překročení povolené trakční síly a chrání celý přívodní systém proti poškození. Všechny informace z monitorovacího zařízení jsou přenášeny na server do operačního centra v Litoměřicích.

Celý den 800 kW
Vybudování přívodu trvalo tři měsíce a v provozu je již od prosince 2008. Systém je schopen dodávat celodenně energii 800 kW. Podobné, avšak kratší zařízení slouží již v elektrárně Počerady. Obdobná zařízení se mohou kromě elektráren, tepláren a úpraven uhlí uplatnit i v jiných oblastech průmyslu, kde je třeba spolehlivě přivádět různé druhy a množství energie na delší vzdálenosti.

Zdroj: http://www.hennlich.cz/index.php?fn=910&dn=1270&dokument=10102 (MFD)


Odštěpný závod HENNLICH ENGINEERING je investorsko-inženýrský a výrobní závod, který se specializuje na řešení problematiky prašnosti v průmyslových provozech. Je důležitým partnerem pro společnosti ze strojírenského, automobilového, chemického, papírenského či důlního průmyslu. Zabývá se také instalacemi tepelných čerpadel. Firma je součástí evropské skupiny Hennlich, jejíž historie sahá do roku 1922, kdy v severočeském Duchcově založil Hermann Hennlich firmu specializovanou na dodávky pro strojírenství a doly. Od konce války sídlí v rakouském Schärdingu, po roce 1989 rozšířila aktivity i do dalších deseti zemí střední a východní Evropy.

Darina Boumová
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami

Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...

Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?

V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.

Vnitřní jádro Země je měkké, křivé, kývá se a zpomaluje rotaci

Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...

Vlny veder, Golfský proud a tání Grónského ledu

O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...

Nejtěžší částice antihmoty, jaká kdy byla objevena

Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail