Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Koncept inteligentních rozvodných sítí energie – Smart Grid – představuje řešení umožňující vyrovnat kolísavou poptávku po elektrické energii a nestálost její ceny. Cílem Smart Grid je spokojenost konečných uživatelů, vyšší energetická a operační efektivita. Bere maximální ohled na životní prostředí. Smart Grid se zabývá strukturou sítě, jejím provozem a komunikačními technologiemi. Uvádíme příklad, který představuje investici 200 milionů dolarů do inteligentní sítě.
Projekt za 200 milionů dolarů
Počátkem června představil primátor Miami Manuel A. Díaz investici v hodnotě 200 milionů dolarů na rozvoj technologie „inteligentní sítě“ a obnovitelných zdrojů energie. Má pomoci spotřebitelům z oblasti Miami ušetřit na výdajích za elektřinu tím, že se budou moci operativně rozhodovat, jak budou elektřinu spotřebovávat a uchovávat. Páteří projektu bude instalace více než milionu technicky vyspělých „inteligentních elektroměrů“ do všech domácností a většiny firem v okresu Miami-Dade. Díky těmto elektroměrům budou mít zákazníci více informací a větší kontrolu nad vlastní energetickou spotřebou.
Široké spektrum technologií
Automatizace a komunikace napříč inteligentní sítí
Systém inteligentní sítě připomíná spíš internet než běžnou elektrickou síť. Jeho klíčovými složkami jsou inteligentní elektroměry, vysoce účinné transformátory, digitalizované rozvodny, zdroje vyrábějící energii a další zařízení. Tyto komponenty jsou propojeny centralizovaným informačním a kontrolním systémem, jenž zajišťuje průběžný monitoring, identifikaci a automatickou opravu chyb, případně zajistí vyslání servisního týmu. Systém rovněž sbírá informace důležité pro zlepšení spolehlivosti, efektivnosti a produktivity v celém řetězci, od výroby po spotřebu.
Inteligentní elektroměry
V rámci iniciativy Energeticky inteligentní Miami budou ve více než milionu domácností a firem v okrese Miami-Dade instalovány inteligentní elektroměry. V následujících pěti letech se má rozšířit tento projekt na více než 4 miliony domácností na celé Floridě. Náklady na rozšíření projektu mimo okres Miami-Dade představují další investici ve výši 500 milionů dolarů. Inteligentní elektroměry slouží jako klíčové rozhraní v systému, který obsahuje několik prvků – inteligentní elektroměry, dvoucestnou komunikační síť používající otevřené standardy, vyspělé operační systémy a databáze. Díky tomuto řešení si budou moci spotřebitelé kontrolovat spotřebu elektrické energie na internetu, což jim umožní redukovat výdaje za energie, neboť budou moci svou spotřebu efektivněji řídit. Nakonec inteligentní elektroměry a síť, která je spojuje, umožní sledovat a řídit jednotlivá zařízení, která v domácnosti spotřebovávají elektřinu, například klimatizaci nebo kuchyňské spotřebiče. Inteligentní elektroměry rovněž poskytnou informace do distribuční společnosti, které umožní zvyšovat efektivnost a spolehlivost sítě.
Integrace obnovitelných zdrojů energie
Několik místních univerzit a škol získá solární panely, které jim umožní uspokojit jejich energetické potřeby čistou, obnovitelnou energií. Systémy budou vybaveny akumulátory, které budou uchovávat energii pro použití ve špičce.
Hybridní automobily s akumulátorem dobíjitelným ze zásuvky (PHEV)
V Miami přibude 300 hybridních elektrických automobilů, které půjde dobíjet ze zásuvky. K dispozici jim bude zhruba 50 nových stanic. Vozy budou testovány v pilotních projektech na školách Miami Dade College, Florida International University a University of Miami a rovněž magistrátem města Miami.
Zkoušky spotřebitelských technologií
S použitím instalovaných elektroměrů budou vypracovány studie dalších komunikačních a kontrolních systémů mezi spotřebiteli. Podle jejich výsledku bude rozhodnuto, který systém nabízí největší úspory a zákazníkům vyhovuje nejvíce. Původní testy se budou týkat zhruba tisícovky domácností v Miami-Dade. Bude tam zkoušeno několik různých systémů:
Doma instalované „energetické displeje“ neboli „ekopanely“ budou podávat informace, na jejichž základě bude možné více využívat energii mimo špičku.
Inteligentní spotřebiče, které budou komunikovat přímo s inteligentními elektroměry a budou moci automaticky přesunout některé úkoly do času mimo špičku, případně se v dobách drahého tarifu přepnou do úsporného režimu
Programovatelné termostaty ovládatelné inteligentním elektroměrem
Software řídící spotřebiče, osvětlení a další zařízení prostřednictvím inteligentních elektroměrů.
Americkým leadrem v programech energetické účinnosti je Florida Power & Light Company
Vytvoření strategie a implementaci technologií použitých v rámci tohoto projektu bude mít na starost Florida Power & Light Company. Tato společnost dodává elektřinu 4,5 milionům zákazníků ve státě Florida, přičemž přes milion z nich sídlí v okrese Miami-Dade. Klíčové komponenty, včetně inteligentních elektroměrů, případně i dalších vyspělých aplikací a kontrolních systémů, dodá společnost GE. V praxi vyzkoušené systémy bezdrátové komunikace založené na otevřeném standardu dodá firma Silver Spring Networks, přední dodavatel síťových řešení pro elektrickou síť. Cisco, přední světový dodavatel síťových technologií, pomůže s návrhem a implementací zabezpečené inteligentní komunikační platformy v rámci lokální přenosové a distribuční soustavy a dodá zařízení, jež budou koncovým uživatelům poskytovat informace a možnosti kontroly nad spotřebou energie.
Odhaduje se, že projekt Energeticky inteligentní Miami vytvoří během dvouleté fáze implementace 800 až 1 000 pracovních míst.
Příklad z Evropy: Inteligentní elektroměry poslouží švédským spotřebitelům
Společnost Gothenburg Energy objednala od firmy General Electric 90 000 inteligentních elektroměrů. Projekt se uskuteční na základě výnosu švédské vlády; ta rozhodla, že všechny distribuční společnosti musejí do 1. června 2009 disponovat vyspělou infrastrukturou měření spotřeby (advanced metering infrastructure, AMI). Nové elektroměry zajistí distribuční společnosti přístup k údajům o spotřebě v reálném čase.
Přední švédská energetická společnost Gothenburg Energy je první rozvodnou společností v Evropě, jež bude implementovat komunikační infrastrukturu založenou na standardu ZigBee pro plné spuštění systému AMI. Standard ZigBee se týká především elektřiny, ale do budoucna jej bude možné rozšířit o měřiče dálkového vytápění, plynoměry a vodoměry. Standard ZigBee je velmi úsporné řešení pro bezdrátové sítě typu mesh. Díky nízkým nákladům na instalaci je možné tuto technologii instalovat ve velkém. Je úsporná i z hlediska provozu, což se projevuje zvýšenou životností baterií. Síť typu mesh kromě toho nabízí vysokou spolehlivost i na velkou vzdálenost.
Podrobnější vysvětlení ZigBee, který je obdobou např. Bluetooth, najdete na http://cs.wikipedia.org/wiki/ZigBee
Více informací na http://www.energysmartmiami.com
Šance inteligentních sítí
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...