Jaderná věda odhaluje podvody s potravinami
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
Nová koncepce měření, a to nejen spotřeby elektřiny, ale třeba i vody, plynu a jiných médií, je součástí Chytrých sítí (Smart Grids). Čtenářům 3pólu není neznámá - psali jsme o nich v http://www.3pol.cz/index.asp?clanek&view&817. Smart Metering znamená dálkovou obousměrnou komunikaci mezi měřidlem a datovou centrálou. Umožňuje nejen sběr dat z měření, jejich automatické vyhodnocení, ale např. i řízení sítě, připojení a odpojení měřicího místa, informování zákazníka o aktuální spotřebě apod. Týkat se bude zejména domácností a drobných podnikatelů.
Proč Smart Metering
V posledních letech se v Evropě několikrát objevily významné problémy se sítí, resp. problémy s dodávkami elektrické energie. Bezpečnost dodávek se snížila. Průkopníkem v zavádění technologie Smart Metering se stala Itálie, která svůj pilotní projekt zahájila již v roce 2000. Hlavním impulzem pro celoplošný přechod od pouhého měření k řízení byl pro Itálii blackout v roce 2003. Dnes již má Itálie touto technologií osazeno více než 30 milionů měřicích míst. Mezi přínosy nové technologie patří kromě dokonalejšího řízení sítě snížení tzv. obchodních ztrát vzniklých především v důsledku neoprávněných odběrů (krádeží), lepší logistika měřidel a širší nabídka produktů a služeb pro zákazníka.
Příklady přínosů Smart Metering pro běžného zákazníka
Co je PLC (Power Line Communication)
Tato zkratka označuje přenos dat po elektrické síti. Není to žádná novinka. První využití přenosů dat a povelů po silnoproudých vedeních se uskutečnilo již v šedesátých letech minulého století. V ČR se provozuje dodnes pod názvem HDO (hromadné dálkové ovládání). Využívá se k regulaci odběru elektrické energie a tím k potlačování špiček v odběrovém diagramu. Nízká frekvence na které se HDO provozuje, dostačuje jen na jednoduché povely, ale signál se šíří na desítky i stovky km. Obecným úskalím přenosu dat po elektrické síti je skutečnost, že se zvyšující se frekvencí se sice zvyšuje objem přenášených dat, ale zároveň se zkracuje přenosová vzdálenost.
S úzkopásmovým (narrowband) PLC, který běžně umožňuje komunikaci na stovky metrů a je plně dostačující pro přenos dat z měření, se již moderní technologie vypořádala poměrně dobře.
U širokopásmového (broadband) PLC, který je vhodný pro přenos internetu, videa apod., je na delší vzdálenosti ještě co zlepšovat a překonávat.
Můžeme konstatovat, že využití stávajících energetických rozvodů nízkého napětí pro přenos dat z měřidla do koncentrátoru je velmi elegantním řešením.
Co je RF (Radio Frequency)
Jde o bezdrátovou komunikaci na rádiové frekvenci. Většina aplikací přenosu dat z měření je na volném pásmu. V praxi to znamená, že v případě Smart Metering není nutné žádat o přidělení frekvenčního pásma ani platit jakékoliv poplatky za jeho využívání. Radiová komunikace se v ČR jeví jako nejvhodnější řešení pro společné měření a řízení i dalších médií (plyn, voda, apod.).
Datové přenosy
Celek „datové přenosy“ zajišťuje komunikaci mezi koncentrátory (měřidly) a datovou centrálou. Jde o datové přenosy jak naměřených dat, tak o povely řídící koncentrátory a měřidla (dálkové připojení/odpojení, mimořádné odečty, informace o stavu měřidla/koncentrátoru). Zde se pro přenos nejčastěji využívá GPRS (General Packet Radio Service – mobilní datové spojení), protože jde o přenosy dat na velkou vzdálenost (řádově stovky km).
Datová centrála
Je tvořena informačním systémem, který řídí odečty, validaci (validace znamená kontrolu a „odsouhlasení“ odečtených dat – např. porovnáním předchozího a nového odečtu) a agregaci (úpravu změřených „surových“ dat ve smyslu změny formátů, sumy za období – např. měsíc). Centrála dále monitoruje, udržuje a řídí síť měřidel a koncentrátorů a předává data dalším IT systémům.
Zajišťovat měření v přenosové/distribuční soustavě včetně vyhodnocování je povinností provozovatele přenosové/distribuční soustavy. Datová centrála patří distributorovi, data pak poskytuje dalším oprávněným účastníkům trhu (např. operátorovi trhu s elektřinou, obchodníkům, zákazníkům…).
Datová centrála je systém – tzn. software (program) + hardware (server), sloužící pro zpracování velmi velkého objemu dat.
Smart Metering v ČR
Technologické ověření „chytrého měření“ na území České republiky je již v běhu. Jde však zatím o pilotní projekty známé jen mezi odbornou veřejností. Např. Skupina ČEZ provozuje cca 2000 měřicích míst v okolí Hradce Králové, E.ON testuje na jihu Moravy cca 4000 míst.
Když běžní spotřebitelé nakupují potraviny, nemusejí vždy odhalit podvod, i když si budou pečlivě číst etikety. Podvod s potravinami lze definovat jako jakékoli úmyslné jednání s cílem ...
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...