Evropský projekt Shift2DC - přepneme na stejnosměrné napájení?
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize radiační bezpečnosti, dopravy a bezpečnosti odpadů MAAE.
Rané inspirace
Její raná studia silně ovlivnilo prostředí, v němž vyrůstala. Dětství na farmě v Julémontu v jižní Belgii v kombinaci s její přirozenou láskou k vědě, zkušenostmi jejího kmotra s mezinárodními rozvojovými projekty a otcovým vedením k „hledání radosti“ v práci ji přivedlo k zemědělskému inženýrství. Zaměřila se na pedologii a fytotechniku, využití rostlinných systémů ke zlepšení životního prostředí. Na univerzitě v Lovani (KU Leuven) získala v roce 1988 inženýrský titul a poté se zapsala na doktorát v oboru zemědělského inženýrství.
Její vnitřní motivace také vyústila v získání stipendia v oboru environmentálních věd a inženýrství na Univerzitě Britské Kolumbie v Kanadě, po kterém se Vandenhoveová vrátila do Belgie a hledala práci. Říká, že příležitosti, které následovaly, vytvořila tím, že „zvedla telefon a zeptala se“.
Jeden z těchto telefonátů vedla s „brilantním“ (dnes již zesnulým) profesorem Adrienem Cremersem, o kterém Vandenhoveová řekla, že to byl člověk, který ji přivedl k jadernému oboru. Společně navrhli Belgickému středisku jaderného výzkumu (SCK CEN) výzkumný projekt týkající se přenosu radioaktivního cesia z půdy do rostlin na pozadí černobylské havárie z roku 1986. Ve stejné době Roel Merckx, emeritní profesor půdních věd na KU Leuven, požádal Vandenhoveovou, aby koordinovala projekt využití fosfátu jako hnojiva pro rýži na Srí Lance – oba projekty převzala.
Zkušenost na Srí Lance
Když se v roce 1993 dostala na Srí Lanku, nevěděla nic ani o rýži, ani o chemii fosforu, ani o práci na Srí Lance. Druhý den ji její místní protějšek se slovy: „Odcházím“ zanechal samotnou s 20členným týmem připravujícím pokusy s pěstováním rýže při různých režimech hnojiv v různých oblastech Srí Lanky. Toto období popisuje jako období „neustálého učení“ jak pochopit systém, ve kterém bude možné projekt realizovat, a navrhnout cestu vpřed s novým týmem.
V roce 1994 se Vandenhoveová vrátila do Belgie, aby se připojila k SCK CEN. Zahájila tak další etapu své kariéry patentováním nové metody pro fixaci stopového množství radiocesia – objevu, který by podle jejích slov mohl být snadno přehlédnut, pokud by nerevidovala a důkladně neprozkoumala data. Za podpory generálního ředitele SCK CEN mohla využít svůj potenciál a úkol naplnit.
Vizionářka
Během následujících 28 let v SCK CEN Vandenhoveová pomohla připravit cestu ženám – jako první žena ve vyšších manažerských rolích. Mimo jiné byla vedoucí oddělení studií dopadu na biosféru, poté zástupkyně ředitele Institutu pro životní prostředí, zdraví a bezpečnost, dále ředitelka SCK CEN. Po dobu osmi let vedla více než 270 zaměstnanců na projektech souvisejících s radiační ochranou, odpady a jejich zneškodňováním a vyřazováním jaderných zařízení z provozu. Bývalý kolega a ředitel institutu SCK CEN Frank Hardeman o ní mluví jako o „vizionářce“.
Tvrdá práce a ochota „vědecky se vyvíjet“ umožnila paní Vandenhoveové stát se koordinátorkou a vedoucí projektů, čímž získala zkušenost, které si podle svých slov cení nejvíce: propojování lidí napříč kulturami.
Ženy patří všude
Během své kariéry byla Vandenhoveová také jedinou ženou a předsedkyní 33-členné Evropské radioekologické aliance, která se zabývala strategií, lidskými zdroji a rozpočtem. V této pozici se snažila sjednotit a posílit různé orgány radiační ochrany v Evropě do jednoho konsorcia, MEENAS, a byla také zvolena jeho první předsedkyní. Omezovala ji na cestě genderová nerovnováha? „Ne. Jsem pevně přesvědčena, že všichni jsou stejně platní,“ říká.
Dnes je ředitelkou divize IAEA pro radiaci, dopravu a bezpečnost odpadů a vede tým více než 100 zaměstnanců a odborníků, kteří vyvíjejí bezpečnostní standardy IAEA a podporují jejich implementaci v členských zemích pro radiační ochranu lidí a pracovníků, pacientů a životního prostředí.
Nejsem kariéristka
Vandenhoveová se nepovažuje za ženu „kariéristku“. Říká, že vždy se řídila „zvědavostí“, zpochybňováním ustálených status quo a záměrným budováním mostů ke spolupráci. A občas byla „překvapená náhodou“. Věří, že „ženy patří všude“, že nejsou na cestě samy a měly by hledat dobré mentory. Cesta nebude vždy hladká, ale neměly by se „vzdát“. Na otázku, co by řekla svému mladšímu já, se jí vybaví lidé, kteří jí věřili, a odpovídá: „Já bych řekla všem mladým profesionálům: mějte důvěru v sebe a hledejte lidi, kteří vás podporují; pak můžete společně dosahovat úspěchů.“
Závazek MAAE k rovnosti pohlaví
MAAE se zavázala prosazovat rovnost žen a mužů a podporovat všechny jednotlivce bez ohledu na pohlaví, aby mohli stejně přispívat k jejím programům a činnostem a mít z nich prospěch. Za tímto účelem se MAAE snaží dosáhnout genderové vyváženosti a zavést gender mainstreaming do svých programů a činností.
Kromě toho MAAE v roce 2020 zahájila stipendijní program Marie Skłodowské-Curie (MSCFP) na podporu nové generace žen v oblasti jaderné energetiky tím, že nabízí stipendia pro magisterské studium v oborech souvisejících s jadernou problematikou. Nová iniciativa MAAE zahájená v březnu 2023, program Lise Meitnerové, nabízí ženám na začátku a v polovině kariéry vícetýdenní školicí pobyty v jaderných zařízeních.
MAAE zveřejnuje profily zaměstnanců, aby poskytla vhled do různých kariérních cest, které podporují poslání agentury Atoms for Peace and Development, a inspirovala a povzbudila čtenáře, zejména ženy, aby se věnovali kariéře v oborech vědy, technologie, inženýrství a matematiky nebo v oborech souvisejících. Přečtěte si více profilů zde: ženy v MAAE.
Přečtěte si více o práci MAAE v oblasti rovnosti žen a mužů a ucházejte se o volná pracovní místa, stáže nebo plány.
V rámci iniciativy Horizon Europe vznikl výzkumný a vývojový projekt Shift2DC, který bude zkoumat výhody stejnosměrného napájení. Tento ambiciózní program EU je aktuálně v 10.
Srdce naší planety se posledních 14 let otáčí nezvykle pomalu, potvrzuje nový výzkum. A pokud bude tento záhadný trend pokračovat, mohlo by to potenciálně prodloužit pozemské ...
O osudu Golfského proudu rozhodne "přetahovaná" mezi dvěma typy tání grónského ledového příkrovu, naznačuje nová studie. Odtok z grónského ledového příkrovu by ...
Nově nalezená antičástice, zvaná antihyperhydrogen-4, by mohla být potenciálně v nerovnováze se svým částicovým protějškem, což by mohlo poodhalit tajemství původu našeho ...
Vědci a spolupracovníci Evropské laboratoře pro mikrobiální výzkum v Hamburku odhalili, jak nestrukturovaný protein zachycuje molekuly podporující rakovinu.