Biografie

Článků v rubrice: 185

Emil Kolben

Poněkud ve stínu nestora české elektrotechniky Františka Křižíka stojí druhý z našich průkopníků „energie nového věku“ – Emil Kolben. Narodil se 1. listopadu 1862 ve Stránčicích u Prahy a zemřel právě před 60 lety, 3. července 1943 v Terezíně.

Fotogalerie (2)
Ilustrační foto

Emil Kolben vystudoval v Praze Malostranskou reálku a se skvělým prospěchem České vysoké učení technické. Díky vynikající pověsti získal Gerstnerovo cestovní stipendium a vydal se za zahraničními zkušenostmi – nejprve po Evropě, ale zakrátko za moře, do Spojených států, kde pracoval „guru“ elektrotechniky té doby, slavný Thomas Alva Edison.
Do Edisonových podniků také mladý Kolben nastoupil a dotáhl to až na šéfinženýra. Víc než sám Edison však Kolbena ovlivnil jeho tehdejší spolupracovník, jihoslovanský elektrotechnik Nikola Tesla, který pár let před tím rovněž absolvoval pražskou techniku. Na rozdíl od Edisona, který sázel na stejnosměrný proud, byl Tesla nadšeným propagátorem střídavého proudu a to tak důsledně, že po tvrdých sporech odešel ke konkurenci.
Kolben u Edisona zůstal a podílel se dokonce na konstrukci strojů na stejnosměrný proud, získal řadu patentů, ale na Teslovy myšlenky nezapomněl. Stále častěji zajížděl do Evropy, až nakonec nastoupil u špičkové švýcarské firmy Oerlikon, kde se zabýval přenosem elektrické energie třífázovým střídavým proudem o vysokém napětí. Domů se pak vrací s obrovským kreditem a bohatší o neocenitelné zkušenosti.
V roce 1896 založil ve Vysočanech elektrotechnický závod představující jednu kancelář a provizorní dřevěnou dílnu s pětadvaceti dělníky. Stroje poháněla parní lokomobila o výkonu 50 koní (35 kW). Netrvá však dlouho a v nově postavené budově pracuje už přes sto dělníků a výrobky – především třífázové elektromotory – jdou na odbyt nejen doma, ale především v zahraničí. Kolben vyváží do Anglie, Francie, Německa, Ruska, Nizozemí, Španělska i do zámoří. A to již před tím, než na Světové výstavě v Paříži (1900) získal jednu zlatou a dvě stříbrné medaile.
V novém století vybavuje Kolbenova továrna stroji elektrárny v Náchodě, Soběslavi, Berouně a jinde, po celých Čechách a Moravě. Její úspěchy však nepřišly samy – v Čechách totiž zuří stejný boj jako kdysi v USA, boj „stejnosměrných“ se „střídavými“. Oporou zastánců stejnosměrného proudu není nikdo menší než František Křižík, a tak Kolbenovo postavení je obtížné. Křižíka navíc preferuje jeho české vlastenectví a soustavná a nezištná podpora národní myšlenky. To je Kolbenovi naopak úplně cizí, má světový rozhled a zajímá ho především technický pokrok, doma se cítí spíš cizincem. Spor nakonec vyřeší sám problém – využívání střídavého proudu se v praxi ukáže neoddiskutovatelně výhodnější. První velká pražská elektrárna v Holešovicích neboli Ústřední elektrická stanice královského hlavního města Prahy je v roce 1899 vybavena třífázovými stroji a o elektrizaci země je tak prakticky rozhodnuto.
Kolben se stává nejvýznamnějším představitelem elektrotechnického průmyslu u nás, jeho továrny se rozrůstají a mají světový věhlas. Přichází však 15. březen 1939 a s ním němečtí okupanti. Hned následujícího dne Emil Kolben své závody opouští a odchází do ústraní, je totiž židovského původu a ví, co to v zemi ovládané nacisty znamená. Není to však nic platné. Více než osmdesátiletý technik a průmyslník je odvlečen do ghetta v Terezíně, kde krátce na to umírá.

VÍTE, ŽE...
Nesplněným snem Nikoly Tesly, kterému věnoval obrovské úsilí a značné finanční prostředky, bylo vyřešení bezdrátového přenosu elektrické energie. Nepodařilo se mu to a k naší škodě se to nepodařilo nikomu dodnes. Je to asi na vás.

Pavel Augusta
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Hrozba sociálních médií? 10 příkladů

Platformy sociálních médií změnily způsob života. Spojujeme se, učíme se, sdílíme informace. Pohodlí sdílení osobních údajů však může také vystavit uživatele různým bezpečnostním rizikům.

Litevské lasery

Lasery, široce používané ve vědě a průmyslu, dnes otevírají úžasné možnosti v různých oborech – od polovodičů, spotřební elektroniky až po lékařské aplikace.

Gravitační díra v Indickém oceánu

V Indickém oceánu je oblast, kde je slabší gravitace, nižší než je průměrná jinde na hladině moří. Prohlubeň leží v Lakadivském moři asi 1 200 km jihozápadně od Indie a byla objevena v roce 1948.

Čína ve vesmíru vyrábí kyslík pomocí „umělé fotosyntézy“, chystá měsíční základnu, obří rakety i solární pole

Astronauti na palubě čínské vesmírné stanice „Nebeský palác“ předvedli nový způsob výroby raketového paliva a dýchatelného kyslíku napodobením chemické reakce v rostlinách.

www.svetenegie.cz – brána do světa energie

Již od roku 1993 myslí energetická společnost ČEZ na to, jak podpořit vzdělávání veřejnosti, a hlavně mladých, v oblasti techniky. Energetika bude potřeboval stále více techniků (a nejen těch) ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail